Reklam Alanı
Teknoloji 0

6 Adımda VPN ile Güvenli İnternet Deneyimi

6 Adımda VPN ile Güvenli İnternet Deneyimi

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ve yeni teknolojilerin ortaya çıkması ile birlikte, son yıllarda dünya büyük bir evrim geçirdi. Bu evrimle birlikte, şirketlerin ve bireylerin sanal ortamda oluşmakta olan veri ve bilgilerini koruma ve güvence altına alma ihtiyacı daha da artmasının yanı sıra büyük bir önem de kazandı.

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi beraberinde sosyal medya platform ve uygulamalarını getirdi. Aktif internet kullanıcı sayısı her geçen gün artmakta ve internette oluşturulan veri denizi gün geçtikte büyümektedir.

İnternet herkes tarafından erişilebilir olmaya başladıktan sonra bireylerin ve şirketlerin internette bıraktıkları sanal ayak izlerinin kimler tarafından ne kadar erişilebilir oldukları, nasıl ve ne amaçlarla saklandıkları gibi soru işaretleri oluşmaya başladı.

VPN Nedir?

VPN sanal özel ağ adı verilen ve sizin herkes tarafından ortak olarak kullanılan internet üzerinde kendinize özel bir ağ oluşturmanızı sağlayan bir teknolojidir. İlk ortaya çıktığında daha çok şirketlerin uzaktaki ofislerindeki çalışanlarının merkez ofis ağına bağlanmaları için ortaya çıkmış olan bu internet yapısı, son yıllarda devletler tarafından uygulanan erişim yasaklarındaki ve veri ihlallerindeki artış ile birlikte bireyler tarafından da kullanılmaya başlanmıştır ve veri gizliliği ve güvenliği haricinde sağladığı diğer avantajlarla birlikte büyük önem kazanmıştır.

VPN programlarının sağladığı avantajları 6 maddede kısaca özetleyebiliriz:

1.  Veri Gizliliği

VPN programları dünyanın farklı coğrafik konumlarında yer alan VPN sunucuları üzerinden sizin için internette özel bir ağ yaratır. Normal koşullarda internet servis sağlayıcınızın size verdiği IP adresini kullanırken, VPN programının size sağladığı VPN sunucusu üzerinden internete bağlandığınızda konumunuz o VPN sunucusunun IP adresini alır ve sanal olarak o konumdaymış gibi gözükürsünüz. Bu size internette anonimlik sağlar. İnternetteki aktivitelerinizin sizinle olan alakası bu noktadan sonra bağdaştırılamaz.

2.  Veri Güvenliği

VPN programları sayesinde internetteki verileriniz şifrelenmiş paketler halinde yolculuk eder. Banka bilgileriniz, kredi kartı şifreleriniz, uygulama parolalarınız, giriş yaptığınız web siteleri ve uygulamalar, kimliğiniz, internete girmek için kullandığınız cihazın donanımsal bilgileri gibi bilgileriniz güvence altına alınır çünkü hepsi şifreleme. Bu şifreleme sonrası internet servis sağlayıcınız, bilgilerinize erişmek isteyen bilgisayar korsanları veya herhangi bir üçüncü parti sizin aktivitelerinizi, bilgileriniz, verilerinizi göremez, ele geçiremez; geçirse dahi bütün veri paketleri şifreli olacağından dolayı onlardan bir anlam çıkarabilmeleri mümkün olmayacaktır.

3.  Erişim Engellerini Aşın

VPN programları sayesinde IP adresininin değişebildiğini ve anonimlik kazandırdığını biliyoruz. Bu anonimlik, başka bir kapıyı da açıyor: Erişime Engelli Sitelere Girebilme! Erişime engelli sitelere olan engel, IP adresi baz alınarak gerçekleştirildiğinden dolayı IP adresiniz değiştiğinde otomatik olarak erişim yasaklarını aşılabiliyor. Dikkat edilmesi gereken püf nokta VPN sunucusunun bulunduğu ülkenin erişim yasaklarını göz önünde bulundurmak. Çin’de bulunan bir VPN sunucusu ya da Rusya’da bulunan bir VPN sunucusu üzerinden internete bağlanırsanız bu ülkelerin uyguladığı sıkı erişim yasaklarına maruz kalırsınız. Örneğin, Çin’de Facebook, Instagram, Youtube, Google, Yahoo, Reddit, WhatsAPP, Skype gibi birçok uygulama ve platform yasaklamıştır.

4.  Ucuza Uçak Bileti

Birçok e-ticaret sitesi fiyat politikalarını ve stratejilerini müşterilerin bulundukları coğrafik konuma ve o konumun ekonomik durumuna göre değiştirmektedir. VPN kullanmadan online alışveriş sitelerindeki fiyatları kontrol ettikten sonra VPN programını aktif edin ve siz konumunuzu başka bir ülke yaptığınızda fiyatlarda değişiklik olacaktır. Bu şekilde, online alışverişlerinizde, özellikle uçak bileti alırken büyük miktarda tasarruf yapabilirsiniz.

5.  Sınırsız İçerik

Netflix gibi platformlar içeriklerini coğrafi konumlara göre belirlerler. Yani, Netflix’in yayın yaptığı ülkelerin hiçbirinde içerikler aynı değildir. Bu durum, Youtube, Spotify, Hulu, Amazon Prime için de geçerlidir. IP adresinizi VPN programı ile değiştirerek bu içeriklere kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

6.  Sınırsız Bant Genişliği

İnternet servis sağlayıcınız size her ay için belirli bir kota sağlar ve bu kotayı aştığınızda internet hızınız düşer. Bunun yanında, size kotanızı aşmasanız bile belirli bir bant genişliği yani veri aktarım kapasitesi sağlar. Bu kapasite düşük olduğunda bu sizin internette oyun oynama deneyiminizi, film veya dizi izleme deneyimlerinizi kötü yönde etkiler. VPN programı kullandığınızda ise bu durum farklıdır çünkü iyi ve güvenilir bir VPN programı size sınırsız bant genişliği sağlar.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.