Reklam Alanı
Teknoloji 0

Akıllı Evler

Daha önce IoT (Internet of things) yani nesnelerin internetini duydunuz mu bilmiyorum ama Akıllı evlerin çekirdeği bu düzen üzerine kuruludur.

IoT kısaca bir network adresine sahip olan ve üzerinde -en azından- bir sensöru olan cihazlara verilen isimdir. Bu sayede internete bağlanabilen ve görevi ne ise dünyanın her yerinden çalıştırabileceğiniz cihazlardır.

Bu aralar en popüler olanlar, Akıllı prizler, lambalar, termostatlar, gaz kesici, su sensöru, güvenlik kilidi, stor perdeler ip kameralardır.
Bende Evimi akıllı bir eve çevirdiğim ve halen de çevirmeye devam ettiğim için Akıllı Evler hakkında bir yazı serisi başlatayım dedim. Sizde yorumlarınızda eklemek istediklerinizi ya da sorularınızı iletirseniz. Bu Ekosistemin ne kadar büyütebileceğimizi görmüş oluruz.

Akıllı Evlere giriş

Öncelikle şunu düşünün günlük hayatınızda evinizde neleri kumanda ediyorsunuz? Akıllı eviniz sayesinde evdeki cihazlarınız akıllı olmasa bile RF veya infrared kumandalı bütün cihazlarınızı Broadlink Rm-Pro gibi cihazlar sayesinde internete bağlayarak yine dünyanın her yerinden kumanda edebilirsiniz. Bu konuya değineceğim zira bende aynı ürüne sahibim ve hayatımızı daha da kolaylaştırıyor.

Akıllı Evin Artı ve Eksileri

Akıllı evlerin artıları olduğu gibi eksileri de bulunmakta aklıma gelenlere değineceğim.

Akıllı Evlerin Artısı

• İnternetten yer ve mekân bağımsız evinizi yönetebilme.
• Yerinizden kalkmadan evde ki aygıtları sesli komutlarla yönetme.
• Evinizi istediğiniz sıcaklığa getirme.
• Duman, su baskını, doğalgaz kaçağı gibi durumları tespit edip müdahale ettirebilme.
• Hayal Gücünüzle sınırlı “Senaryo” yaratabilme (bu konuya ayrıca değineceğim).
• Size daha fazla zaman kalıyor.

Akıllı Evlerin Eksisi

• Elektriğe ve hali ile internete muhtaç.
• Ciddi tembellik ve alışkanlık yapıyor.
• Sesli olarak komut vermek istediğiniz için asistanda ki mikrofon sürekli açık ve bu yüzden evinizde ki konuşmalar asistanınızın merkezine gönderiliyor (Bu konuya da değineceğim)

Akıllı ev ekipmanları

• Internet
• Akıllı Ev Asistanı (sesli komut etmek için)
• Köprü ya da HUB denilen yukarıda örneğinini verdiğim Broadlink Rm-Pro gibi bir cihaz

Akıllı Ev Asistanlarını Tanıyalım

Akıllı ev sektörü ülkemizde henüz yeterli bir şekilde gelişmediği için çok alternatif bulunmuyor. Google’ın home, Amazon’nun Alexa (Echo) , Apple’ın Homepod, Xaomi XiaoAI ve ülkemizde tek Türkçe dil desteği olan asistan Arçelik ASİSTA bulunmakta. Ben 1 adet Google Home, 1 adet Amazon Echo Dot (3rd Gen) 2 adet yine Amazon’nun Echo (2nd Generation) sahibiyim. Echo Dot ufak,Echolar ise büyük boy demek. Alexa’yı Almanca ve İngilizce,Google Home’u ise İngilizce kullanıyorum.

Şimdi diyeceksiniz Yabancı dil bilmiyoruz ne olacak?

Aslında sorun değil şöyle ki. Asistanlar sizin kuracağınız cümleye verecekleri tepkileri ayarlayan cihazlar olduğu için basit bir cümle ile istediğinizi yaptırabilirsiniz. Örneğin ben Almanca’da televizyon anlamına gelen “Fernseher” kelimesi yerine televizyonun adını “Müller” koydum ve bu sayede. “Alexa,Müller an” dediğimde televizyonum açılıyor. Burada mantığım cümleyi olabildiğince kısa ve anlaşılır kılarak asistana komutu vermek.

Yazımız devam edecek….

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.