Reklam Alanı
Akıllı Saat 3

Akıllı Saatlerin Tamir Ücretleri Neden Pahalı?

Akıllı Saatlerin Tamir Ücretleri Neden Pahalı?

İster akıllı, ister yarı akıllı, isterse mekanik, ister kadın, ister erkek kol saati olsun saatlerin kolayca deforme olan kordonları için istenen değişim ve tamir fiyatları can yakıyor.

Son zamanlarda kullanıcıların büyük bir bölümü, akıllı telefonları ile uyumlu çalışan Apple Watch , Samsung Gear gibi büyük teknoloji şirketlerinin yanı sıra saat ile ilgili uzmanlaşmış bir çok daha önceki firmaların da Android tabanlı akıllı saatlerini satın alıyor. Mevzubahis problem, yalnızca akıllı saatler için değil mekanik saatler için de geçerli.

Büyük bir heves ve iştah ile satın alınan teknoloji mükemmeli bu akıllı saatlerin garanti müddeti içinde deforme olan veya kopan kordonları ne yazık ki tüketicileri çileden çıkarıyor. Kullanıcılar da bir anda kendilerini yetkili servislerde, “bunun kullanıcı hatası olmadığını” anlatmaya çabalarken buluyor.

Peki firmalar neden direk “Kullanıcı Hatası” olduğuna karar veriyor?

İşte sebepleri;

 1. Büyük teknoloji şirketlerinin yanı sıra bir çok küçük firmanın da distribütörlü tek firmada toplanıyor. Bu konuda tek bir otorite var.. Bu firma neyin garanti dahilinde neyin garanti dahilinde olmadığına tek başına karar veriyor.
 2. Saatlerin ekseriyetle tek parçadan oluşan kordonları, kolayca deforme olması hasebiyle 2 sene olan garanti sürelerinin içinde dahi olsa Garanti Kapsamında değerlendirilmiyor. Nedenine gelince; işin ekonomi boyutu burada devreye giriyor. Kordon ücretleri bilhassa cilt kordonlarda saat ücretinin 3’te 1 veyahut yarısına yakın. Kimi akıllı saatlerde tüm kordon ve gövde değiştiği için bu rakam daha da yukarıya çıkabiliyor. Ücret yüksek olunca da servis ücretsiz değiştirmeye yanaşmıyor.

Teknolojice-Akıllı Saat
Akıllı Saatlerin Kordonlarının Tamir Fiyatları Can Yakıyor!

Fiyatlar markalara değişiyor. Mesela, Samsung Gear için 571 TL tamir fiyatı istenirken, takriben ücreti 350 TL olan tanınmış kişi bir markanın cilt kayışı için 104 TL gibi bir rakam istenebiliyor. Bu meseleyle alakalı çok sayıda yakıntıya internette rastlamak olası

Saf ciltten yapılan bir kordonun 2 senelik garanti müddeti içerisinde kopması, çatlaması veyahut ciddi bir şekilde deforme olması “nasıl bir kullanıcı hatası olabilir?” bunu anlamak olanaksız. Bu yakıntıyla müracaatta bulunan her tüketiciye “potansiyel kullanıcı hatası” gözüyle bakılması ise ayrı bir tartışma konusu.

Peki Neden Akıllı Saat Almaktan Vazgeçmiyoruz?

 1. Teknolojiyi seviyoruz.
 2. Bu vaziyeti bir örnekle anlatalım.. Bir Apple Watch sahibi iseniz ve ürünü bizzat Apple Store’dan almadıysanız tamir için günlerce buluşma almak için gayret sarfetmeniz kaçınılmaz. Randevuyu almayı muvaffak olduğunuzda ise bu sefer karşınıza resmi tamir müddeti çıkıyor. Peki Saatlerin Tamir Müddeti Ne kadar? Şu anda yetkili servislerin 20 iş günü tamir müddeti var.
 3. Akıllı telefonlara büyük paralar vermeye alıştığımız için saat fiyatlarını görmüyoruz yada önem vermiyoruz.
 4. Gerek kadınlar gerekse erkekler saatin çalışıp, işini gördüğüyle değil, kıyafetlerine uyup uymadığıyla ilgileniyor.

Teknolojice-AkıllıSaat

 

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“Akıllı Saatlerin Tamir Ücretleri Neden Pahalı?” üzerine 3 yorum

 1. Melih dedi ki:

  Bu aslında bir satış stratejisi genellikle kullanıcı hatası yüzünden çok bozulan cihazlar

 2. Emre dedi ki:

  Türkiye’de iyi denilecek bir apple watch var birde samsung gear 2 modeli ve fiyatları da çok yüksek. Son görseldeki saatler çok güzel geldi bana markası Pebble sanırım.

 3. Mehmet Can dedi ki:

  akıllı saat ince teknoloji, ucuz olması beklenemezdi bence zaten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.