Reklam Alanı
Teknoloji 0

Akıllı Telefonlar Beynin Kapasitesini Düşürüyor!

Akıllı Telefonlar Beynin Kapasitesini Düşürüyor!

Akıllı Telefon kullanımının insanlar üzerindeki etkisi araştıran bilim insanları, son zamanlarda yapılan çalışmalar sonucunda oldukça etkili bilgilere ulaştığını açıklamışlardır. Giderek artan telefon kullanımı internetin gelişmesi ile beynin bazı fonksiyonlarının kullanımını engellediğini, buna bağlı olarak gelişim kapasitesinin her geçen gün olumsuz etkilendiğini dile getirmiştir. Akıllı telefonları ile aynı ortamda dahi bulunan kişiler, belirli bir nokta üzerine odaklanma, düşünme ya da çalışma sırasında sıklıkla telefonları ile ilgili çeşitli kontrollerin yapıldığı, düşünce olarak ise belirli arada kesintiler yaşanarak internet dünyasının düşünüldüğü görülmüştür.

Yapılan deneylerde kullanılan 800’den fazla telefon kullanıcılarından kullandıkları telefonları ilk aşamada sessize ikinci aşamada ise tamamen kapatmaları gerektiğinden bahsetmişlerdir. İlk aşama ve ikinci aşamada da kullanıcıların masaüstünde, cebinde ve farklı bir odada bulunan telefonlarından ayrı olarak bir teste girmelerini istemiştir. Yapılan testler sonucunda katılım sağlayan kişilerin telefonları sessiz ya da kapalı kalma durumlarında dahi akıllarından yer edindiği, sürekli olarak odak noktasında bulundukları tespit edilmiştir. Test sonuçlarından başarız kalan kişiler teknolojinin olumsuz etkilerinin ne denli olduğunu gözler önüne sermiştir.

Akıllı telefonlar Beynin kapasitesi üzerinde büyük etkilerinin meydana geldiğini, gün içerisindeki işleyişlerin büyük oranda aksattığını gözlemişlerdir. Özellikle sosyal medya kullanımının artması nedeni ile telefonların büyük bağımlılık meydana getirmesi gerek psikolojik, gerekse düşünce yapısının büyük oranda olumsuz etkilenmesine neden olmakta.

{phantaso}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.