Reklam Alanı
Akıllı Telefon 0

Akıllı Telefonlara Zam Geliyor!

Akıllı Telefonlara Zam Geliyor!

Akıllı Telefonlardan alınan TRT Bandrol ücretine zam getiren bankanlar kurulu, yeni yapılan düzenlemeye göre %7 olarak alınan bandrol ücretinin %10’a yükseltildiğini belirtti. Aradaki fark ufak gibi görülse de akıllı telefon fiyatlarının bariz oranda etkileneceği tahmin ediliyor. Bir anda tüketicilerin tepki göstermesine neden olan zam kararı, Bakanlar Kurulunca bir açıklama yapılmasına neden oldu. her ay ortalama olarak 350,000 telefon satışının gerçekleştiği ülkemizde en ufak zamlar dahi büyük olumsuzlukların meydana gelmesine neden olmakta.

Yapılan zam ile ilgili açıklama olarak ise; Sanayi işletmeleri ve kuruluşlarından alınan TRT payının 1 Temmuz itibari ile kaldırılması devletin gelir kapısından birisinin yok olmasına neden olmuş. Bu durumu düzenlemek, kaybedilen vergi ve bandrol payını kazanmak adına akıllı telefon ve bilgisayarlardan alınan bandrol ücretini artırmak durumunda kaldıklarını ifade etmekteler. Ortalama olarak kullandığımız her teknolojik cihaz üzerinde yer alan TRT bandrolü özellikle televizyon, radyo, teyp, müzik sistemleri üzerinden %16 olarak alınmaktadır. Bugüne kadar %7 ile akıllı telefonlar üzerinden alınan bandrol maalesef ki %10 barajına çıkmış durumda.

Düşük fiyata sahip cihazlar üzerinde çok fazla fiyat farkının olmayacağını, popüler markaların popüler cihazları üzerinde hissedilebilir bir fark olacağı ifade edilmekte. Global pazara baktığımızda satın alınan telefonların ücretlerinin yarısını vergi olarak ödediğimizi, bu yetmiyormuş gibi ek vergiler getirilmesi kullanıcı ve tüketiciler tarafından büyük olumsuzlukla karşılandığını söyleyebiliriz.

{phantaso}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.