Reklam Alanı
Teknoloji 0

Akıllı Tuvaletler Hacklenebiliyor Mu?

Günümüzde teknoloji her alanda inanılmaz bir süratla gelişmeye devam ederken son yıllardaki en önemli gelişmeler bilindiği üzere teknolojik aletlerin ‘Akıllı’ ibaresini alması şeklinde oluyor. Akıllı ibaresini alan eşyaların günümüzde son derece büyük bir kolaylık olduğu bilinirken teknolojik olan hemen hemen her cihazın hacklenebildiği de aşikar. Hacklenebilen teknolojik cihazlara öyle bir alet dahil olduki çok şaşıracaksınız !

AKILLI TUVALETLER HACKLENEBİLİYOR !

Günümüzde akıllı tuvaletler insanlara kolaylık sağlarken yaşanan yeni bir gelişme adeta şok etkisi yarattı; Akıllı tuvaletlerin hacklenebildiği ortaya çıktı. Peki bu nasıl meydana geliyor? Akıllı tuvaletlerde Android işletim sistemi ile bağlantılı olarak çalışmakta yani tuvalet akıllı telefondan direktif alarak komutları gerçekleştirmekte. Bu vaziyette akıllı telefon uygulamasında yer alacak bir açık veyahut akıllı tuvalet ile telefon arasındaki bağlantıyı sağlayan bluetooth teknolojisinde yer alacak bidr açık son derece tehlikeli… İşte tam bu noktada yapılan bir açıklamaya göre bağlantı servisinde çok ciddi bir açık var ve bu hata hackleme konusunda acemi olan bir bireyin dahi faydalanabileceği kolaylıkta ! Yani akıllı tuvalet kötü niyetli farklı bir kişi tarafından farklı bir akıllı telefon aracılığıyla rahatlıkla yönetilebilir. Yapılan araştırmanın , denemelerin sonucuna göre akıllı tuvaletinizi hackleyen kişi tuvaletinizin komutlarını boş yere kullanabilir. Örneğin sürekli sifonun çalışıp durmasına, kapağın sürekli kapanıp açılmasına, air-dry özelliklerine müdahele edilmesine, bideyi aktif etmesine sebebiyet verebilir. Bu yöntemin My Satis isimli uygulamanın indirilerek gerekli işlemlerin gerçekleştirilecek kolay bir şekilde yapılabileceği öğrenildi.

ŞAKA AMAÇLI KULLANILABİLİR

Akıllı tuvaletin hacklenmesi aslında ciddi bir problem olarak gözükmesede hoş olmayan şakalara, kişilerin korkmasına, çeşitli arızalara ve maddi kayıplara sebebiyet verebilir. İngiliz Güvenlik Uzmanı Graham Cluley de konu ile ilgili bir açıklama yaparak akıllı tuvaletlerin hacklenmesinin son derece basit olduğunu, akıllı tuvaletlerin yeterince güvenli olmadığını söyledi. Akıllı tuvaletlerdeki söz konusu açığın varlığı halinde kişilerin rahatça rahatsız edilebileceğini, bu açığın özelliklere şakalara çok meydan vereceğini söyledi. Graham Cluley söz konusu açığın ciddi bir siber suçlunun ilgisini çekmeyeceğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Emre Bey {Emre}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.