Reklam Alanı
Teknoloji 0

Android İçin Fidye Virüsleri Artacak!

Android İçin Fidye Virüsleri Artacak!

Hackerler, bilgisayar üzerinde son zamanlarda gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda servet değerinde fidye toplamış, birçok kişinin ve kurumun mağdur olmasına neden olmuştur. Bu durumun bir benzerini akıllı telefonlarda meydana getirmek isteyen hackerler, geçtiğimiz hafta uygulama olarak yüklediği zararlı içerikli yazılımlar birçok kişinin başına dert açmış gibi görünüyor. Başta WannaCry olmak üzere birçok zararlı yazılımın temelinde kullacıların bilgilerini ele geçirerek fidye almak olduğu gösterildi.

Güvenlik şirketleri tarafından yapılan araştırmaya göre bilgisayarlar kadar Android işletim sistemi kullanan akıllı telefon sahiplerinin de risk grubu içerisinde yer aldığı belirtilmekte. Geçtiğimiz aylarda Play Store içerisine yüklenen uygulamaların %50 gibi bir bölümü zararlı yazılımların yaygınlaştırılmasını sağlamak amacı ile olduğu belirtilmekte. Bu sayede birçok kişinin bilgilerini ele geçirebilecek olan hackerler daha fazla kişinin canını yakarak gelirlerini artırmaya çalışacak. Bu durumdan etkilenen tek işletim sisteminin Android olması akıllarda birçok sorunun meydana gelmesine de neden olmaktadır. Birçok kiş, neden bu açıkların meydana geldiğini dahi bilememektedir.

Android işletim sistemi, hem kullanıcılara hem de yazılımcılara özgür bir ortam sağlayarak rahat bir kullanım olanağının meydana getirilmesini sağlamakta. Bu nedenle yazılımcı hesabına sahip olan herkes store içerisine uygulama yükleyerek yaygınlaşmasına olanak sağlamakta. Yazılımlar içerisine gizlenen fidye virüslerini tespit edemeyen sistemler, virüslerin yayılımına istemeden de olsa olanak sağlamakta. Bu gibi durumların İOS işletim sistemi içerisinde olmamasının temel nedeni güvenlikten geçmektedir.

{phantaso}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.