Reklam Alanı
Apple WWDC 2016
Teknoloji 0

Apple Dedikoduları

Apple Dedikoduları

Bugün başlayan olan Apple geliştirici konferansı Apple WWDC 2016 hakkında ki duyumları ve beklentileri sizinle paylaşmak istedik.

Apple WWDC 2016

San Francisco’da gerçekleşen geliştirici konferansının ilk gününde notların paylaşılacağı belirtilirken yeni yazılımlardan bahsi geçiyor. Tahmin etmenin güç olmayacağı bu yazılımlar; daha gelişmiş Siri, büyük ihtimal ile iOS 10 ve OS X’in geliştirilmiş versiyonudur. Donanım olarak ise yeniliklerin beklenmediği WWDC 2016’da gözler bu yönde Eylül ayına çevrilmiş durumda.

Siri

En büyük yeniliğin Siri’de olacağı bekleniyor. Bildiğiniz gibi Siri, Apple cihazlarınız için harika bir asistan fakat en büyük eksikliği Siri’nin App Store’dan indirdiğiniz uygulamalara kayıtsız kalması. Siri ile bugün bir taksi çağıramıyor, nöbetçi eczane uygulamasına erişim en yakın nöbetçi eczaneyi arayamıyor ya da hepimizin sıklıkla kullandığı bir servis olan eve yemek sipariş veremiyorsunuz. Bunun sebebi ise Apple’ın uygulama geliştiricilerine Siri’ye erişime izin vermemesidir. WWDC 2016’da bunun artık mümkün kılınacağı bekleniyor.

Apple’ın Siri’yi iki şekilde daha da akıllaştıracağı bekleniyor.

1.Hamle: Apple yapay zekâya yöneliyor.

Siri’ye daha fazla zekâ eklemeye çalışan Apple, yapay zekâ’ya önem verecek. Yapay zekâ’yı daha akıllı ve gerçekçi kılan unsur: sorulan soruyu daha doğrusu istenen eylemi analiz etmek, veriyi doğru analiz edip elde etmek ve cevabı yani etkileşimi en iyi şekilde verebilmektir.

Yapay zekâyı daha da geliştirmek için kabaca bu 3 unsurun iyileştirme çalışmaları yapılır. Süper bilgisayarların ve devasa algoritmaların işin içinde olduğu yapay zekâ yarışında Google ve Microsoft gibi devlerin arasına Apple’de katılmak istiyor. Belirtmemiz gerekiyor ki şu ana kadar Apple’ın yapay zekâya yatırım yaptığına dair somut bir veri henüz yok.

2.Hamle: Siri Artık Özgür!

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi evet Siri kolaylıklar sağlıyor fakat sağladığı kolaylıklar Apple ekosisteminden ileriye gidemiyor. Beklenen en büyük yenilik ise bir Siri Yazılım Geliştirici Kiti yani Siri Software Development Kit (SDK).

Siri ile tanıştığımız ilk günden beri yazılım geliştiricilerin en büyük beklentisi yazılımlarını Siri’ye uyarlayabilmek idi ve büyük ihtimal ile Apple WWDC 2016‘ da bu beklenti gerçeğe dönüşecek. Bu sayede belki de Siri’ye “hey Siri bana xxx’den iki pizza sipariş et demeniz pizzanızın kapısına gelmesine yetecek.

Aynı zamanda Siri’nin Mac bilgisayarlarına geleceğinde bekleniyor.

iOS

Son dedikodulara göre iOS 10 işletim sisteminin ön izleme sürümünün tanıtılacağı bekleniyor. iOS 10’da beklenen en büyük özellik Ana Ekran’daki uygulamaları gizleme özelliği olacak Birçok kullanıcı kaldırılamayan ve gizlenemeyen gereksiz uygulamaları bir klasöre toplayarak ana ekranda daha düzenli bir görünüm oluşturmaya çalışıyor.

Her fırsatta “benzersiz bir deneyim” sunmaktan bahseden Apple, bir an önce bu özelliği ile kullanıcıları sevindirmeli.

Fotoğraflar uygulamasının daha iyi bir kullanıma sahip olması da beklenen iOS 10 özellikleri arasında.

Apple Pay özelliğinde değişiklikler beklenirken bir servisin internetten satın alımları kolaylaştıracağı ve PayPal’e alternatif gösterilmesi bekleniyor. Ülkemizde PayPal servisleri durdurulmuşken Apple Pay ne derece verimli olur bilinmez.

mac OS

Mac Os X’den yola çıkarsak bizi yeniliklerin beklediğini belirtmek çok zor olmasa gerek fakat mac OS için elimizde ki tek bilgi yukarıda da belirttiğimiz gibi Siri’nin entegre edilerek, lokal aramaları kolaylaştırması gibi özelliklerin geleceği yönünde.

 

Apple WWDC 2016 Özeti

Uzak ihtimal olarak görünse de Apple Watch, Apple TV cihazlarına da yeni yazılım gelmesi konuşulurken bu ihtimalin gerçekleşmesi zor görünüyor.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.