Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 75 0

Apple Mac Bilgisayara Antivirüs Gerekli Mi? Mac’e Virüs Bulaşır Mı?

Amazon Hediye Çeki
Amazon Hediye Çeki

Apple Mac Bilgisayara Antivirüs Gerekli Mi? Mac’e Virüs Bulaşır Mı?

Apple’ın Macintosh bilgisayarlarına virüs bulaşıp bulaşmadığı sorusu yeni değil ve yıllardır soruluyor. Aslına bakarsanız, konuya dair pek çok şehir efsanesi yer alıyor ve bunlar gerçeklik taşımıyor. Öyleyse, Mac bilgisayara antivirüs kurmak gerekli midir, ya da Mac OS işletim sistemi antivirüs olmadan da kullanılır mı? Bu sorulara yanıt arayacağız.

Neden Mac Bilgisayarı Güvenlik Yazılımına İhtiyaç Duyar?

Sanal korsanların Mac OS’U seçmesinin arkasında belli başlı teknik sebepler yok. Evet, suçluların bu platforma saldırıları daha az tercih ettiğini biliyoruz fakat bunun asıl sebebi Mac’in ‘aşırı güvenli’ olması değil, daha az kullanıcı barındırması. Dolayısıyla yıllardır Windows asıl hedef hâline geldi fakat Windows 8 ve 10 gibi yeni nesil işletim sistemleriyle, Microsoft da güvenliği artırdı.

Bir yandan da hackerlar Mac’e yöneliyor çünkü bilindiği gibi bu bilgisayarlar çok daha pahalı ve gelir düzeyi daha yüksek kişiler tarafından tercih ediliyor. Öyleyse, bir hacker için bundan daha iyi bir hedef olabilir mi?

Tabii ki bu noktada en zayıf halka son kullanıcı oluyor. Çeşitli güvenlik yazılımları yükleyip korumayı sağladığınızı düşünseniz de bilgisayarınız hâlâ tehditlere açık olabilir.

Neden Mac Bilgisayarı  Güvenlik Yazılımına İhtiyaç Duymaz?

Bir de bu açıdan bakalım. İnternette onlarca yıldır Mac kullanmasına rağmen virüs sorunu yaşamadığını iddia eden kişiler var. Açıkçası, Mac veya Linux gibi platformlar için yapılmış virüs sayısı çok daha az.

Sanal korsan çeteleri de daha çok Windows işletim sistemlerine odaklanıyor ve bunun sebebi, platforma girişin daha kolay olması. Mac OS, Unix tabanlı olduğu için bu noktada bir avantaja sahip. Ayrıca Java veya Flash gibi plug-in’ler de olmadığı için, sahte kurulum dosyalarının önüne daha çok geçiliyor.

Sonuç Olarak Mac’te Antivirüs Gerekli Mi?

Eğer sıradan amaçlı, iş dışında bilgisayar kullanan bir Mac sahibiyseniz, antivirüs yüklemeden de devam edebilirsiniz fakat bunun bir risk olduğunu unutmayın. Eğer bankacılık işlemleri yapıyor ve bilgisayarınızda önemli veriler tutuyorsanız ise her halükârda bir antivirüs programına sahip olun deriz.

Amazon Hediye Çeki
Amazon Hediye Çeki

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir