Reklam Alanı
iOS 0

Apple Touch Bar Nedir?

Apple ailesi geçtiğimiz günlerde yaptığı Hello Again adlı ürün tanıtım gecesinde birçok ürün tanıttılar. Bu ürünlerden en çok dikkat çekeni kuşkusuz Touch Bar özellikli macbook’lardı.

Bilgisayar ekranı ile tuşları arasında bulunan panelde retina dokunmatik ekran koyan apple, bilgisayarda yapılacak işlemler esnasında fonksiyonları ve uygulama kısa yollarını bu ekrana ekleyerek kullanıcıya daha etkileşimli bir deneyim yaşatmak istiyor.

Kısacası bir programı açarken, ya da bir programı kullanırken bazı kısa yollarını dijital dokunmatik ekranda beliren fonksiyon butonlarına tek bir dokunuşla halledebileceksiniz. Çok büyük bir yenilik olmamasına rağmen Apple ailesi her zamanki gibi yine ürünlerini şık bir tanıtımla herkesin diline düşürdüğü çok büyük bir gerçeklik. Şimdilik yapılan açıklamalara göre Touch Bar özelliği, macbook’un kendi özellikleri dışına Microsoft Office, Adobe ve Virtual DJ programı ile senkronize çalıştığı yönünde. Zamanla daha birçok program bu uyum sürecine ayak uyduracağı ve Touch Bar’ın daha fonksiyonel hale geleceği kesinlik kazanan bir konu oldu.

 

Touch Bar’ın bir başka özelliği ise parmak izi okuyucu desteği sayesinde masaüstü hesapları arasında geçiş sağlayabilmeniz. Bilgisayarınızda iki farklı kullanıcı hesabı varsa, parmağınızı okutarak kendi hesabınıza geçiş sağlayabiliyorsunuz. Bakalım bu yaşanan teknolojik gelişmeden diğer bilgisayar üreticileri etkilenip onlarda bu sistemi geliştirecek mi yoksa bu sistem sadece Apple ailesine mi ait kalacak ilerleyen günlerde göreceğiz.

Touch Bar’da sabit olan “Denetim Çubuğu” ve değişkenlik gösteren genel ekran bulunmaktadır aşağıda ki resimlerden de rahatlıkla ayırt edebilirsiniz.

touch-bar

Aşağıda Touch Bar’ın Farklı görünümlerini görebilirsiniz.(Resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz)

Sistem Denetimlerini gösteren  Touch Bar

Sistem denetimlerini görmek için Denetim Çubuğundaki < tuşuna basarak tüm denetim seçeneklerini görebilirsiniz.Ayarlamalarınızı yaptıktan sonra sol tarafta bulunan “X” işaretine tıklayarak tekrar Denetim Çubuğunu eski haline getirebilirsiniz.Böylece Sol tarafta  “ESC” ve sağ tarafta denetim  çubuğu görülerek o sırada kullandığınız uygulamaya göre Touch Bar değişkenlik gösterecektir.

touch-bar-sistem-denetimleri

Finder İşlevlerini Gösteren Touch Bar

Gezinme ve görüntüleme işlemi yaparken solda bulunan < ve > ile dosyalar arasında ileri geri yapabilirsiniz veya touch-bar-goztuşu ile Göz At penceresinde istediğiniz dosyayı görüntüleyebilirsiniz. İstersenizde touch-bar-siralama ‘e tıklayarak görünümü değiştirebilirsiniz

touch-bar-finder

Takvim gösteren Touch Bar

Takvimde ki etkinliklerinizi artık daha kolay kontrol edebileceksiniz.Bunun için yapmanız gerek tek şey istediğiniz ay ve günü seçmek.

touch-bar-calendar

FaceTime gösteren MacBook Touch Bar

FaceTime’da arama yapabilmeniz ve bu aramalara cevap veremediğiniz zaman mail atmak gibi işlemler Touch Bar’a kolaylıkla eklenmiş bulunuyor

touch-bar-facetime

İşlev düğmelerini gösteren Touch Bar

“F1” ile “f12” arasında tanımlanan işlevleri etkin hale getirmek için klavyeniz sol alt kısmında bulunan Function yani “fn” tuşuna basmanız yeterlidir. Böylece Touch Bar’da F1 ile F12 arasında ki tüm tuşlar seçilebilir olacaktır.Bu sayede hepimizin klavyesinde bir sıradan kurtularak daha estetik bir görünüm elde edilmiş oldu.

touch-bar-function-buttons

Safari Kullanırken Kısayolları gösteren MacBook Touch Bar

Safari Açıkken favorileriniz Touch Bar’da görüntülenecektir ve Favorilerinizi ziyaret etmek hiç bu kadar kolay olmamıştır.

touch-bar-safari

Mail Okurken MacBook Touch Bar

 

touch-bar-mail

Emojileri gösteren MacBook Touch Bar

touch-bar-emoji

Fotoğraflara gezinirken karşınızda ki MacBook Touch Bar

touch-bar-photos

Fotoğraf İşlerken gösteren MacBook Touch Bar

touch-bar-edit-photos

Haritalar açık iken gösterilen MacBook Touch Bar

touch-bar-maps

Not alırken karşınızda ki MacBook Touch Bar

touch-bar-notes

 

Eklemek istediğimiz bir hususta gördüğünüz gibi Apple Touch Bar’ın istediğiniz gibi kişiselleştirilebilir olduğudur.

custom-touch-bar

 

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.