Reklam Alanı
Akıllı Telefon 1

Asus ZenFone 2 Detaylı inceleme

Asus firmasının iddialı cihazlarından Zenfone 2’yi sizler için test ettik sevgili teknolojice takipçileri. Aslında Asus ZenFone 2 çıkalı çok olmasına ve benim günlük hayatta kullandığım asli telefon olmasına rağmen internette dinmeyen sorulara istinaden incelemek istedik.

Testimiz sonucunda merak ettiğiniz sorulara rahatlıkla cevap bulabilirsiniz.

Asus, Zenfone serisi ile yakaladığı ivmeyi devam ettirmek çabasıyla ZenFone 2 modelini çıkardı. Oldukça merak edilen Asus ZenFone 2 ile ilgili performans testleri gerçekleştirdik ve tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Öncesinde cihazı tanıyalım;

Tasarım olarak Zenfone kendi tasarımını Zenfone 2’de de devam ettirmiş diyebiliriz. 170gr. ağırlığındaki cihazı elinize aldığınızda sağlamlık ve güven anlamında iddialı bir telefon olduğunu hemen anlıyorsunuz. Tasarımı sayesinde elde tutuşu oldukça iyi, kolayca düşmeyecek bir hava sezdirdiğini söylememiz gerekli. Arka kapak plastikten yapılmasına rağmen, sert plastik tercih edilerek kaliteli bir hissiyat sağlıyor. Arka kapak üzerinde sadece arka kameranın camı ve ses açma/kapama tuşları bulunuyor. Arka kapağı açtığınızda telefona sabitlenmiş ve çıkarılamayan batarya bizleri karşılıyor. Sim kart girişi arka kapağı açtığınızda bataryanın tam orta kısmında yer alıyor ve kapağın altında görünmeyen bir yenilik olarak dikkat çekiyor.

Asus ZenFone 2
Teknolojice-Asus ZenFone2
 

Asus ZenFone 2’ın ön tarafında ise, dokunmatik tuşlar her zamanki gibi alt kısımda bizleri karşılıyor. Üst köşede ön kamerayı görmek mümkün. Diğer Zenfone modellerinde olduğu gibi, Zenfone 2’de de alt kısımdaki tuşlar ekran alanına etki etmiyor, böylece ekranın kullanımı tamamen bizlerde oluyor. 5.5”lik ekranı kasaya oldukça iyi yerleştirilmiş ve ince çerçeve yapısı erkana odaklanmayı kolaylaştırır etki yapmakta.

AsusZenFone2
İşlemci kısmında, Intel Atom işlemci yapısı tercih edilmiş.Asus ZenFone 2

Intel Atom Quad Core Z3580 (2.3GHz)

Intel Atom Quad Core Z3560 (1.8GHz) olmak üzere iki farklı işlemci seçeneği ile karşımızda.

Bizlerin test ettiği Asus ZenFone 2 Intel Atom Z3560 olan modeli, yani 16GB’lık modeli. İşlemci 1.83Ghz hızında çalışıyor ve oldukça başarılı performans sunuyor diyebiliriz. 4 çekirdekli yapısı, gerçek 4 çekirdek olarak tasarlandığından dolayı performansları oldukça yüksek diyebiliriz. Test ettiğimiz süre boyunca herhangi bir zorlanma hissettiğimizi söylememiz yanlış olur. Ufak ısınmaların dışında işlemci, telefona oldukça iyi yapılandırılmış diyebiliriz.

Ekran özellikleri ise, 5.5” boyutunda bir ekran tercih edilmiş ve artık günümüzdeki standartlarda bir ekran ölçüsüne uyum sağladığını belirtebiliriz. Ekran panelinde IPS LCD teknolojisine yer verilerek renk bozulmalarının önüne geçilirken IPS LCD ekran panellerinin pil dostu bir teknoloji olduğunu hatırlatmamızda fayda var. Kullanılan ekran yazılımlarla desteklenerek istediğiniz renk tonlarını yakalamanız için manuel olarak ayarlamalar yapmanıza fırsat veriyor. Ekranın kırılma ve çizilmelere karşı korunmasına yardımcı olarak Gorilla Glass 3 desteği sunduğunu da hatırlamamızda fayda var. Ekran konusunda tek eksi yön ekran parlaklığı ile ilgili. Sanırım Asus , büyük ekran kullandığından dolayı bataryaya hükmedemiyor ve ekran parlaklığını kısık üretiyor gibimize geliyor. Telefonu almak isterseniz ekrana bir göz atın fotoğraflar çekin deneyimleyin.

RAM kısmından bahsetmemiz gerekirse, 4GB RAM tercih edilerek, günümüz standartlarının üstüne çıkıldığını söylememiz mümkün. Sistem oldukça optimize ve stabil olduğundan RAM kullanımı oldukça düşük olmasına rağmen 4GB RAM tercihi kullanıcılara sınır tanımayan bir deneyim yaşatmak olmalı. Testlerimizde 4GB RAM’in tamamını kullanmak istememize rağmen bunu birkaç dakikanın dışında başaramadık, RAM hemen kendisini optimize ederek gerekli alanı yeniden sağladı. Arka planda çalışan onlarca oyun olmasına rağmen 4GB RAM sorunsuzca tamamını açmayı başardı. Ayrıca arka planda çalışan uygulama ve oyunlar arası geçişler oldukça seri ve hatasızdı Hatta bir ara 28 uygulama açıktı ve hiç sıkıntısız geçiş sağladı. Gerçektende RAM konusunda oldukça başarılı bir iş çıkardıklarını söylemeden geçemeyeceğiz.

Aşağıda Antutu Benchmark Testini izleyebilirsiniz.

Merak edilen özelliklerden kamera ile devam edersek, arka kamerada 13 MP değer tercih edilerek, yine başarılı bir tercih yapıldığını söyleyebiliriz. Görüntü sabitleyici (ois) , yüz tanıma gibi birçok özellikle desteklenen arka kamera 1080p çözünürlükte FullHD videolar çekebiliyor. Bu videolar 30fps değerinde ve günümüz standartlarına uygun diyebiliriz. Ön kamerada ise 5 MP tercih edilerek, geniş açı ve panaroma selfie gibi birçok özellikle desteklenmiş ve başarılı selfieler için uygun bir kamera tercih edilmiş diyebiliriz.Fakat;benim kişisel görüşüm az ışıklı alanlarda (ev içi dahil) fotoğraflarda kumlama yaptığı yönünde yani kamera için alıyorsanız fazla heveslenmeyin derim.

Asus ZenFone 2Android 5.0 Lollipop güncellemesi ile birlikte geliyor ve bu sistem bu ZenFone 2’ye oldukça iyi entegre edilmiş diyebiliriz. Akıcı ve heyecan verici bir deneyim için gayet uygun bir telefon hazırlanmış. Fiyatının karşılığını performansı ile verebilen başarılı bir cihaz olarak dikkat çeken telefonlar arasında yer alıyor.  Asus Zenfone 2 Android 6.0 Marshmallow yazılımını destekliyor.Bu arada cihazın LTE Cat4+ Desteklediğini belirtelim yani 4.5G kullanılabilir.Çift Sim Kart desteği ile de yanında ikinci bir telefon taşıyanlara ilaç niteliğinde bir telefon oluyor kendisi.

Genel olarak Asus ZenFone 2’yi değerlendirmemiz gerekirse, orta segment için oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca SD kart desteği sayesinde kullanıcıları bunaltmayan bir ürün olma özelliğini de taşıyor. Oyun testlerimizde kendimizi oyunlara kaptırdığımızı da eklemeliyiz. OpenGL 3.0 Destekli Grafik arabirimi PoweVR G6430 olarak tercih edilerek kusursuz oyun deneyimi sunduğunu belirtmek isteriz.

Teknolojice-Asus ZenFone 2

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“Asus ZenFone 2 Detaylı inceleme” üzerine 1 yorum

  1. hamza dedi ki:

    asus markalı birçok cihaz kullandım ama telefonunu hiç kullanmadım denemek lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.