Reklam Alanı
Asus 0

Asus Zenfone AR Tanıtıldı

İlk olarak Pokemon GO ile ün kazanan ve teknoloji devi Microsoft tarafından geliştirilen HoloLens isimli gözlük modeliyle neler yapılabileceği hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayan artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi artık cep telefonları üzerinden de kullanılabilir hale geliyor. Henüz hem Türkiye’de, hem de dünyanın diğer ülkelerinde pek yaygın olmasa da Google’ın mobil cihazlar için geliştirdiği artırılmış gerçeklik platformu Tango, her geçen gün kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarıyor.

Tayvanlı akıllı telefon üreticisi Asus, geçtiğimiz günlerde Google’ın Tango platformunun yanı sıra Daydream isimli sanal gerçeklik (VR) gözlüğünü de destekleyen muhteşem modelini tanıttı: ZenFone AR!

Daha gerçekçi oyun deneyimi bizi bekliyor

Cihazın teknik özelliklerine ve neler yapabileceklerine değinmeden önce artırılmış gerçeklik konusunu biraz daha aydınlatmak gerekir. Oynayanların hatırlayacağı üzere Pokemon GO oyununda kamerayı nereye tutarsanız yakalayacağınız Pokemon karakterini orada görebiliyordunuz. Ancak bu karakterlerle gerçek hayattaki öğeler arasında hiçbir derinlik ve gerçeklik hissi alınamıyordu. Mesela masanın üzerinde durması gereken Pokemon karakteri havada asılı gibi durabiliyordu.

İşte Google’ın geliştirdiği Daydream teknolojisini destekleyen cep telefonları, gelişmiş donanımları sayesinde etraftaki nesneleri tarayarak çok daha gerçekçi ve derinlikli bir oyun deneyimini bizlere sunabilecek. Sanal nesnelerin gerçek hayattaki öğelerle etkileşime geçebilmesini sağlayan Tango, Asus’un ZenFone AR isimli telefonunda yer alacak.

Daha önce de Lenovo tarafından geliştirilen Phab2 Pro, Tango platformunu destekleyen ilk telefon modeliydi. Halefine kıyasla çok daha üstün donanıma sahip olan ZenFone AR ise Tango ile uyumlu ikinci model oldu.

Teknik özellikleri muhteşem

4K video çekebilen 23 MP’lik arka kameraya sahip olan ZenFone AR, ikinci kamera lensiyle de hareketleri takip edip derinlik hissi oluşturabiliyor. Bu da çok daha üstün bir sanal gerçeklik deneyimi anlamına geliyor.

Lenovo’nun Phab2 Pro modeline kıyasla (6 inç) biraz daha küçük bir ekrana sahip olan ZenFone AR, 5.7 inçlik ekranın altında Qualcomm’un Snapdragon 821 işlemcisini tercih etmiş. 8 GB RAM ve 3,300 mAH bataryaya sahip olan telefonun ne kadarlık bir fiyat etiketine sahip olacağı henüz açıklanmadı. Hangi ülkelerde satılacağı da şuan için bilinmezliğini koruyor.

Bertan Kılıç {Bertan Kılıç}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.