Reklam Alanı
BlackBerry 1

BlackBerry, Nokia’ya Dava Açtı!

BlackBerry, Nokia’ya Dava Açtı!

Teknoloji dünyası her geçen gün meydana gelen gelişmeler ile gündemlerin odak noktası haline gelmektedir.Firmalar, ne kadar gelişimleri ile ön plana çıksalar da birbirleri ile olan rekabetleri bazen teklif hakları ile sonuçlanabilmektedir. Bu durumun bir örneği olarak geçtiğimiz günlerde BlacBerry’nin, Nokia üzerine açmış olduğu telif ihlali davası teknoloji gündemine bomba gibi oturmuş durumda.

Dünya’nın en çok satışan telefon unvanını halen koruyan Nokia, uzun zaman önce telefon piyasası üzerinden çekildiğini açıklamıştı. Sessizliğini geçtiğimiz yıl bozararak tekrar üretimlere başlayacağını ve 2017 yılı içerisinde yeni nesil akıllı cihazlar ile teknoloji Dünyasını değiştireceğini bildirmesi bazı olumsuz durumların baş göstermesine neden olmuştur. Blackberry’in açmış oluğu davanın detaylarına gelecek olursak;

Blackberry, çıkış yaptığı tarihten itibaren en zorlu günlerini yaşadığı günümüz pazarı içerisinde satışlar neredeyse durma potansiyeline gelmiştir. Nokia’nın tekrar faaliyete geçtiği haberlerinin ardından yaptıkları araştırma sonucunda bazı baz istasyonlarının içerisinde Blacberry’ye ait yazılımlarının bulunduğunu iddia etmektedirler. Bu iddialar sonucunda baz istasyonlarına ait verilerini paylaşan Nokia iddiaları ret ederek yazılımların kendilerine ait olduğunu belirtmektedir. Durum hakkında göze çarpan önemli bir ayrıntı ise, Blackberry tarafından söze edilen yazılımlara ait patent kabulü çok kısa bir süre önce gerçekleşmiş olmasıdır. Bazı araştırmacılara göre Blacberry bu girişimi ile zarar eden şirket durumunu alacağı tazminat ile yükselişe geçirmek isteğine girişmesidir. Dava ile ilgili iddianamelerin henüz hazırlık aşamasında olduğunu belirterek kısa süre içerisinde sonuç alınacağı tahminini yürüterek olay hakkındaki gelişmelerin paylaşımının yapılacağını belirtmek istiyoruz.

{phantaso}

“BlackBerry, Nokia’ya Dava Açtı!” üzerine 1 yorum

  1. Mustafa dedi ki:

    Blackberry açıkça bu girişimi ile gelir elde etmeye çalıştığı açıkça ortada. Yılların firması Nokia böyle bir durumlar için telifsiz davranır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.