BTK Erişim Engelleme Yetkisi Sınırlandırılıyor!

Paylaş
 
Reklamlar
Reklamlar

BTK Erişim Engelleme Yetkisi Sınırlandırılıyor!

İnternet üzerinde etkinlik gösteren her platform ve yapı Bilgi Teknoloji ve Kurumu (BTK) denetimi altında etkinliklerini sürdürürler. Yasalara aykırı olan, ahlak ve yasa dışı işlere yönelim veren internet adresleri BTK tarafından engellenerek Türkiye’den herhangi bir şekilde erişim almazlar. Geçtiğimiz günlerde Wikipedi gibi dünyanın en büyük internet sitesini engelleyen BTK birçok tepkiye maruz kalmıştı. Anasaya Mahkemesi, BTK’nın elinde bulundurduğu yetkilerin oldukça fazla ve kapsamlı olduğunu belirterek hem yerli hem de yabancı internet sitelerinin erişim engelleme yetkisini elinden aldı. Bu artık BTK internet sitelerinin erişimlerine dokunamayacak anlamına gelmiyor. Yapılan düzenlemeler sonucunda BTK’nın yetkilerinde şu düzenlemeler yapılarak güncelleştirildi. Konuya girmeden önce bu düzenlemenin 2019 yılında devreye gireceğini de ekleyelim.

Alan adı ve sunucu barındırma sistemleri yurtdışında bulunan internet siteleri eğer müstehcen içerikli paylaşımlarda bulunuyorlar ve bunların tespiti yapılıyorsa doğrudan erişim engelleme yetkisi BTK’ya ait olmayacak kurulacak başka bir ekip ile ortak kararlar alacak alan BTK erişim engellerini onay aldıktan sonra yapabilecek. Katalog suçu olarak adlandırılan erişim engelleme yetkisinin devam ettiğini, bu alanda tespit edilen internet sitelerini  doğrudan kapatabileceklerini bildirdi. Değişiklikler yasa ile onaylandığını ve düzenlemenin bir yıl sonra aktif hale getirleceği de paylaşılanlar arasında yer almakta. BTK’nın kendi başına hareket etmesi anlaşılan bazı kişilerin hiç de hoşuna gitmemiş durumda.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Reklamlar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Cs Go İndir

Teknolojice.com

Teknolojice.com

Teknolojice.com
www.teknolojice.com yurtdışı alışveriş fırsatlarını takip edebileceğiniz ve bununla ilgili ipuçlarını bulabileceğiniz bir sitedir. Herhangi bir ürün satışı yapılmamaktadır.. We are a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for us to earn fees by linking to Amazon.com, Amazon.de and affiliated sites. Amazon and the Amazon logo are trademarks of Amazon.com