BTK, Yurtdışından Getirilen Ürünler Hakkında Açıklama Yaptı!

Paylaş
 
Google Reklamıdır

BTK, Yurtdışından Getirilen Ürünler Hakkında Açıklama Yaptı!

Son zamanlarda birçok kişi ekonomik olması nedeni ile teknolojik ürünlerin birçoğunu yurt dışından getirtmeye başladı. Her geçen gün artan bu sayı kurum ve kuruluşların oldukça dikkatini çekmiş durumda. Bugün BTK tarafından yapılan açıklama ürünler hakkında  önemli açıklamalarda bulundu.

Özellikle mobil alanda getirtilen ürünlerin İMEİ kayıtlarının yapılması gerekildiğini dile getiren BTK, cihazların kullanılabilir hale gelebilmesi için birçok kişinin bu sorumluluktan kaçtığını dile getirdi. Genellikle kayıt ücretlerinin pahalı olmasını dile getiren kişiler bu alanda yapılandırılmanın yapılması gerekildiğinin de altını çizmiştir. Güncel veriler göz önüne alınarak yapılan araştırmalar sonucunda bu yıl İMEİ kayıt ücretinin 149,20 TL olduğunu dile getirilmiştir. Yapılan açıklamalardan bazılarını paylaşmak gerekirse;

  • Yurtdışından getirilen akıllı telefonlar en geç 120 gün içerisinde İMEİ kaydının yapılması gerekildiği dile getirilmiştir. Bu konuda belirlenen standartlarda her kişinin 2 yılda bir kayıt hakkı olduğu ve 120 gün içeriğinde yapılması gerekildiği ifade edilmekte.
  • 18 yaşını doldurmamış kişiler, yurtdışından herhangi bir şekilde ülkeye telefon getirmeleri durumunda yine aynı işlemleri gerçekleştirerek telefon kayıtlarını yapabilirler. Anne ve Babalar isterseler çocukları üzerinden de bir adet kayıt hakkına sahip olabilirler.
  • Kayıtların yapılabilmesi için E-Devlet üzerinden BTK sayfasından başvuru talebi ve ödeme ile ilgili gerekli evraklar temin edilebilmektedir. İstenmesi durumunda Online olarak banka sistemleri üzerinden yapılabilir, işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Bu durumlar yerine getirilmemesi durumunda telefonların iletişim bağlantısı kesilerek kullanılamaz hale getirilmektedir. 120 günü aşan kayıtlar herhangi bir şekilde tekrar işleme alınamamaktadır.

Google Reklamıdır

Bu yazı 53 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
Google Reklamıdır
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
tercüme
oyunlar
bayan deri mont
Cs Go İndir
Renkli Top Oyunları
Araba Oyunları
Dedektör
Teknoloji Haberleri