Reklam Alanı
Haberler 0

Büyük Şirketler Üretimlerini Neden Çin’de Yapıyorlar?

Büyük Şirketler Üretimlerini Neden Çin’de Yapıyorlar?

Teknoloji alanında birçok firma üretimlerinin büyük bir bölümünü Çin üzerinden yürütmekte. Birçok kişi dev teknoloji firmaların kendi ülkelerinin dışına çıkarak neden Çin içerisinden faaliyet yürüttüğünü merak ediyordur. Herkesin aklına bir seçenek geliyordur. Tahminleriniz de haksız değilsiniz. Büyük firmaların büyük bir bölümü ucuz işçilik nedeni ile üretim merkezlerinin büyük bölümünü Çin içerisinde kurmakta. Ama asıl olay ise teknolojik malzemeler içerisinde yer alan lantenit üretiminin büyük bir bölümü Çin içerisinde yer almasından kaynaklanmaktadır.

Lantenit ticareti yapmak Avrupalı üreticiler için oldukça zor ve maliyetli bir durum olarak görülmekte. 2011 yılına kadar ucuz fiyattan satış yapan Çin, son 6 yıldır bu değerli maddenin satışına ambargo getirmiş durumdadır. Firmalar, üretim merkezlerini Çin içerisinde kurarak hem lantenit ihtiyacını karşılamakta, hem de düşük işçilik modeli ile giderlerini büyük oranda azaltmaya girmektedir. Devasa ülke içerisinde her geçen gün kurulan fabrika sayısı ile önemli bir gelir elde eden Çin bu durumdan bir hayli memnun görünmektedir.

ABD, sırf lantenit yüzünden Çin ile muhatap olmak istememekte. Söylentilere göre dünya üzerinde çeşitli araştırmalar yapan ABD, lantenit içeren toprak bulursa tüm gücü ile satın alabileceğini söylemekte. Sadece Dünya üzerinde geçerli olmayan bu arama uzay içerisinde sürdürüldüğüne dair çeşitli söylentiler dahi paylaşılmaktadır. Bu nedenle başta Apple olmak üzere sektör içerisinde değerli olan tüm firmalar üretim merkezlerini Çin içerisinde yürütmektedir.

{phantaso}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.