Reklam Alanı
Nedir? 3

CDN Nedir? Ne İşe Yarar?

CDN Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde birçok web sitesi bulunmaktadır. Web sitelerimizde yer alan yüksek boyutlar taşıyan resimler veya diğer dosyalar yüzünden sitemiz yavaşlamaktadır. CDN (Content Delivery Network) yani Türkçesi İçerik Dağıtım Ağı olan bu sistem bizlerin sitelerinin daha hızlı hizmet vermesine olanak sağlıyor.

CDN Ne İşe Yaramaktadır?

Bu sistemin amacı web sitenizde ki css, resim ya da javascript gibi statik dosyaları farklı sunucuların üzerine dağıtmaktadır. Bunun amacı, web sitenize girmek isteyen bir kullanıcının sitenize olan uzaklığına bağlı olarak erişim hızı değişmektedir. CDN sayesinde kullanıcıya en yakında bulunan sunucudan veriyi çekerek en yüksek hızda siteye ulaşım sağlamayı hedeflemektedir.

Kimler CDN Hizmeti Kullanmalıdır?

CDN, web sitesine erişim hızını arttıran bir yöntem olmuş olsa da herkesin kullanması gerekmemektedir. Özellikle CDN kullanmak isteyenlerin web sitesine gelen kullanıcıların farklı noktalardan erişim sağlaması önemlidir. Yani web siteniz global bir anlatım içermekte ve içerisinde çok yoğun derecede resim, video, js gibi dosyaları barındırıyorsa CDN kullanmak sizler için çok avantajlı olacaktır.

CDN Kullanmak Ne Gibi Faydalar Sağlayacaktır?

CDN hizmetini kullanmak web sitenize her yerden hızlı erişim imkanı sağlayacaktır. Buda kullanıcıların sitenizi tercih etmesini arttıracak, daha çok hite ulaşacaksınız. Yüksek sunucu ücretleri vermekten kurtulacaksınız. Aynı zamanda Google sıralaması, Alexa sıralaması gibi sıralamalarda daha çok index alıp web sitenizi üst sıralara çıkartabileceksiniz.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“CDN Nedir? Ne İşe Yarar?” üzerine 3 yorum

  1. Hasan dedi ki:

    Hız SEO açısından da önemli faktör bu sebeple dolaylı olarak SEO açısından da fayda sağlıyor.

  2. Hamit Gülpınar dedi ki:

    CDN terim birçok yerde karşıma çıktı fakat üşenip ne anlama geldiğine bakmamıştım. Siteniz sayesinde öğrenmiş oldum, teşekkürler.

  3. İsmail dedi ki:

    CDN kullanımı siteni hızını muazzam derecede artırıyor bu yüzden ben WordPress sitem için kullanmayı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.