Reklam Alanı
Çözünürlük Nedir
Nedir? 1

Çözünürlük Ne Demek?

Çözünürlük Ne Demek?

Çözünürlük, bilgisayar ve ya televizyon ekranında bulunan her bir pikselin oluşturduğu alan yani pikselin sayısıdır. Örnek vermemiz gerekirse yatay ekranda 600 piksel dikey ekranda 800 piksel olan bir ekranın çözünürlüğü 600×800 dür.

Çözünürlük arttığından gösterilen nokta arttığı için görüntü kalitesi artar yani görüntü netleşir. 1000 ve 10.000 noktadan oluşan iki aynı görüntü arasında noktası çok olan görüntü daha detaylı ve nettir.

Çözünürlükteki diğer bir önemli konu ise DPI (Dots per inch) yani bir inç kare içindeki nokta sayısı. Bu bir inçlik kareye ne kadar çok nokta sığdırırsak görüntü kalitemizi o kadar arttırmış oluruz. Ve böylece en iyi çözünürlüğü elde etmiş oluruz.

 

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“Çözünürlük Ne Demek?” üzerine 1 yorum

  1. Mobil Beğeni dedi ki:

    Yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Bazıları için gereksiz bir bilgi olabilir. Ama teşekkür ederim. Yararlanacak bir çok insan olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.