Reklam Alanı
Teknoloji 0

CryptoLocker Nedir?CryptoLocker’a Karşı Alınabilecek Önlemler

CryptoLocker’a Karşı Alınabilecek Önlemler

Teknolojinin hayat merkezimize oturmasıyla birlikte, hayatımıza giren yeni terimlerden bir tanesi de “virüs” oldu. Bu virüslerin en tehlikelilerinden birisi olan CryptoLocker hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Buyrun, birlikte inceleyelim.

CryptoLocker Nedir?

CryptoLocker, bilgisayarınızdaki kişisel dosyaları şifreleyerek kilitleyen, bu kilidi açmak için de sizden para isteyen oldukça tehlikeli bir virüs yazılımıdır. Daha önce FBI virüs, Police Central, E-Crime, JusticeVirus gibi oldukça tehlikeli virüs yazılımları üreterek korku salan bir grup tarafından yazılmış ve piyasaya sunulmuştur. Bilgisayarınıza bulaşan bu virüs, bilgisayarınızı açtığınızda sizden ödeme talep edildiğini, bu ödemeyi yaparsanız kişisel bilgilerinize kavuşacağınızı, yapmadığınız taktirde de kişisel bilgilerinizin silineceğini belirten bir metin belgesi görünümü ile sizi karşılar.

Özellikle resmi ve kurumsal yazışmaların arasına sızdırılan bu virüs, fatura, banka dekontu, kargo şirketi maili gibi günlük hayatta sık gelen mail türevlerinin içerisine yerleştirilmektedir. Kullanıcıların düşünmeden açacağı dosyalar arasına özenle yerleştirilen bu virüs, bilgisayarınızda yer alan tüm kişisel dosyalarınızı kilitleyerek ulaşılmaz bir hale getirir.

Genellikle Word, Excel, PSD, PDF, JPG, RAW gibi günlük hayatta sık kullanılan formatlardaki dosyaların içerisine yerleştirilmektedir. Tek farkı ise, görünümü bu dosya uzantılarına benzese de, gerçek uzantısı “.exe” olmasıdır. Görünümünde PDF olduğunu düşünerek, kontrol etmeden açacağınız bu virüs, bilgisayarınıza hızlı bir şekilde yayılım gösterecektir.

CryptoLocker’a karşı nasıl bir önlem alınabilir?

Genellikle farklı yazılımlar ile hazırlanan bu virüsü önlemek için kullanılabilecek her hangi bir program yoktur. Bu virüsten korunmanın ve bilgisayarınızı korumanın tek ve en güvenli yolu, mail adresinize gelen maillerin uzantılarını kontrol ederek, doğru uzantı olması halinde açmanız olacaktır. Bu kontrolleri alışkanlık haline getirmeniz, hem bilgisayarınızın hem de kişisel bilgilerinizin güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Unutmayın, mail adresinize gelmiş bile olsa tıklayarak açmadığınız hiçbir virüs bilgisayarınıza veya kişisel bilgilerinize erişemez ve zarar veremez.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.