Reklam Alanı
Oyun 0

Dota 2

Dota 2

Erik Johnson tarafından yapılan ve Valve COrparation tarafından geliştirilen bir tür çok oyunculu çevrimiçi oyundur. Oyun 9 Temmuz 2013’ te Windows, 18 Temmuz 2013’ te ise OS X ve Linux piyasasında yerini almıştır. 2015’ e kadar oyun motoru olan Source’ i kullansa da 2015 yılında geliştirme yapılması gerektiği düşünülerek Source 2 oyun motorunu çıkarmış ve Dota 2 oyun motoru olmuştur. Oyun tasarım açısından çok beğenilse de zorluk açısından da bir o kadar eleştiri almıştır. Günümüzdeki en büyük rakibi League Of Legends oyununun gölgesinde kalmasının da en temel nedeni budur. League Of Legends oyununda zorluk seviyesi oyundaki seviye ve liginize göre değiştiği için her kitleye hitap edebilmektedir. Ancak bunu Dota 2 için söylemek zordur. Yetişkinlerin bile çok zorlanıp oynayabildiği bu oyun henüz oyuncu kitlesinin en çok olduğu lise-üniversite çağındaki kişilere hitap etmediği için piyasada hep League of Legends gölgesinde kalmaya mahkum olmuştur.

Dota 2 Oyun İçi

Oyunda ilk göze çarpan şey taraflardır. 2 taraf bulunmaktadır, bunlar ‘’ Radiant ‘’ ve  ‘’ Dire ‘’ dir. Radiant haritanın güneybatısında bulunur ve iyiliği temsil eder. Bu bölgede iyiliği temsilen yeşillik ve hayat dolu bir tasarım mevcuttur. Dire’ de ise bu durum tam tersidir. Dire bölgesi Cehennem’ i temsil eder ve haritanın kuzeybatısında yer alır. Cehennem’ i temsil ettiği için hayalet ormanı görünümündedir. Bu oyunu oynarken aynı League Of Legends’ de olduğu gibi 5’ er kişilik 2 takıma gerek vardır. Oyunu kazanmak için yapılması gereken rakibi katlederek karşı tarafın sıkıca korunan Ancient’ larınından birini yıkmaktır. Bunu gerçekleştirirken tabi ki en önemli husus şampiyon seçimidir. Her şampiyonun güçlü olduğu bir ‘’ attribute’’ olarak nitelendirilen yönü vardır.

Oyunda bulunan 99 şampiyon güçlü olduğu yönler bakımından 3’ e ayrılır. Bunlar ; strength ( güç ), agility ( çeviklik ) ve intelligence ( zeka )’ dır. Başlangıçta her şampiyonda bu niteliklerden belirli sayılarda bulunur. Seviye atlamaya bağlı olarak nitelikler kahramanın yönüne bağlı olarak artar. Bunlardan biri kahramanın ana niteliği olduğundan dolayı bu yönün artması şampiyona fazladan hasar puanı kazandırır. Bundan farklı olarak her yönü arttırmanın her şampiyona aynı getirisi vardır. Örneğin gücün 1 puan artması ile şampiyon 19 can kazanır ve her saniyede canı 0,003 yenilenir. Çeviklik yönü 7 puanda bir şampiyona 1 zırh kazandırır ve her çeviklik puanı şampiyonunuza saldırı hızını 1 arttırır. Son olarak  zeka yönünün 1 puan artması ile 13 mana puanı alırsınız ve her saniye 0,004 mana yenilenmesi sağlanır.

Şampiyon Rolleri

Oyun içinde aldığınız şampiyonun ana yönüne bağlı olarak farklı roller edinirsiniz. Buna ek olarak şampiyonun uzakçı veya yakıncı olması da bu role etki eder. Bir genelleme yapacak olursak yakıncı şampiyonlar genelde güç ve çeviklik yönleri gelişmiş kahramanlardır. Uzakçı şampiyonlar genelde zeka ve çeviklik yönleri gelişmiş kahramanlardır. Bu 2 faktöre bağlı olarak da oyundaki rolünüz belirlenir. Oyunda 10 tane ana, 2 tane yan rol vardır. Bir şampiyon birden fazla role sahip olabilir. Ana roller :

 • Lane Support
 • Carry
 • Disabler
 • Ganker
 • Nuker
 • Initiator
 • Jungler
 • Pusher
 • Roamer
 • Durable

Yan roller ise :

 • Escape
 • Support

dur. Oyunda herkes istediği şampiyonu seçer ve 1.5 dakikalık geri sayım başlar. Bu geri sayımdan sonra oyun başlar. Oyunda League of Legends’ deki gibi 3 koridor ve orman bulunmaktadır ve herkes aldığı şampiyonun rolüne göre buralara dağılır. Oyunu bitirmek için Ancient’ i yıkmak gerektiğini söylemiştik. Bunu yıkmakta bir o kadar da zordur. Burayı 11 kule savunmaktadır. Bu 11 kulenin 6’ sı koridorlarda, 3’ ü base girişinde, 2’ si de Ancient’ i yakından savunmaktadır ve yanı başında bulunur. Her kulenin saldırı ve savunma değeri bulunduğu yere göre farklıdır. Ancient’ e yaklaştıkça kulelerdeki bu değer artmaktadır. Böylece oyunun sonlarına doğru oyunu kazanmaya yaklaşan takımı daha çetin bir savaşlar beklemektedir. Kısaca oyunu özetleyecek olursak kazanmak Ancient’ i yıkmakla, Ancient’ i yıkmakta yollarda bulunan kuleleri yıkmakla gerçekleşecektir.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.