Reklam Alanı
Teknoloji 1

Dünya Şampiyonu Google’ı Yendi!

Her alanda en iyi yapay zekayı geliştirmeye odaklanan Google, geliştirdiği Go oyununa özel yapay zekası, bu oyunda dünya şampiyonu olan Lee Se-dol’a yenildi. AlphaGo adı verilen bu yapay zeka, 3-0 öne geçmesine rağmen üstünlüğünü koruyamadı ve Lee Se-dol’un “en zor rakibim” dediği yapay zeka, yenildi.

Daha önce hiçbir karşılaşmasında bu kadar tebrik almadığını belirten Lee Se-dol her ne kadar zorlansa da 5 saat süren oyunu çevirmeyi başardı ve AlphaGo’yu alt etti. AlphaGo yapay zekasının geliştiricileri oyunun oynanışını inceledikten sonra “Lee Se-dol 79. elde yapay zekaya karşı tuzak kurdu fakat AlphaGo bunu 87. elde fark edebildi” diyerek neden yenildiğini de açıkladı.

Geliştirdiği yapay zekalar ile adından fazlaca söz ettiren Google yani yeni adıyla Alphabet, AlphaGo ile daha önce Avrupa Şampiyonu karşılaşmıştı ve yenmişti. Bu yapay zeka ile daha kararlı ve düşünebilen bir zeka elde etmeyi planlayan Alphabet, Google’ın arama motorlarında ve diğer projelerinde karar mekanizması olarak kullanması bekleniyor. Kararlı bir üst yapay zeka olan AlphaGo şuanda sadece Go oyunu oynayabiliyor.

ilkan Balkan {ilkan Balkan}

“Dünya Şampiyonu Google’ı Yendi!” üzerine 1 yorum

  1. Taner dedi ki:

    Şu yapay zeka gerçekten korkulası bir teknoloji ama google alphabet ve alphago projelerinden anlaşılıyor ki gerekli bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.