Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 62 0

Dünyayı Saran Virüs İçin Yeni Güncelleme!

Amazon Hediye Çeki
Amazon Hediye Çeki

Dünyayı Saran Virüs İçin Yeni Güncelleme!

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke son zamanlarda ciddi bir siber tehdite maruz kalıyor. Bir anda milyonlarca bilgisayarı etki altına alan virüs başta kişisel veriler olmak üzere birçok banka hesap bilgisinin çalınmasına olanak sağladığı gibi kişisel verilerin de şifrelenmesine neden olmakta. Bu konu ile ilgili yürütülen çalışmalar ilk olarak Microsoft cephesinden geldi. Halen milyonlarca kullanıcı bulunan ve 3 yıldır teknik destek alamayan XP işletim sistemi bugün uzun bir süreden sonra ilk kez güncelleştirme aldı.

Bilindiği üzere 2014 yılında alınan karar ile XP işletim sistemi üzerindeki desteğini kaldıran Microsoft, kullanıcılarına Windows 7 ve üzeri işletim sistemlerine geçmelerini önermişti. Bazı kullanıcılar tarafından terk edilmeyen sistem halen milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta. Bugün büyük bir güncelleme alan işletim sistemi, Dünya üzerinde birçok kişiyi mağdur eder “WannaCrypt” virüsünden kaynaklı bir sistem güncellemesi olduğu ifade edildi. İşletim sistemlerinin güncelleme alamaması binlerce mağduriyetin meydana gelmesine neden olduğu gibi İnternetin güvenirliliğini de ciddi oranda azaltmaktadır. Daha önce aktif olarak teknik desteği sağlanan işletim sistemlerine güncelleme desteğini uzun bir süre önce sağlamıştı.

XP işletim sistemi halen binlerce kişi tarafından kullanılıyor ve teknik desteği olmamasından dolayı hackerlerin saldırılarına büyük oranda maruz kalmakta. Virüs bulaştığı andan itibaren kişilerin tüm önemli dosyalarını şifreleyerek erişimlerinin kesilmesine neden oldukları ifade edilmekte. Virüsün yayılmasını engelleyen güncelleme ile artık kişisel bilgisayarlar daha güvenilir hale gelmekte.

Amazon Hediye Çeki
Amazon Hediye Çeki

{phantaso}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir