Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 0

En Yeni Boncuklu İğne Oyaları

En Yeni Boncuklu İğne Oyaları

İğne oyası en kıymetli el işi sanatlarımızdandır. Yüzyıllardan beri Türk kadınlarının el emeği göz nuru ürünleri arasında yerini almakla kalmayıp dünyaya da Türk danteli adını yazdıran iğne oyaları günümüzde de oldukça büyük ilgi görmektedir. Bu büyük kültüre sahip olan biz mirasçılar yüzlerce değişik örneğe sahip olmaktayız. Gelenek haline gelen iğne oyaları çeyizlerde en kıymetli ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçmişte anneler ve evlenme çağında olan kızlar en güzel örnekleri seçerek çeyizlerini süslemekteydi. Günümüzde bu gelenek hale sürmektedir. Çeyizlerde havlu kenarlarına yazma kenarlarına, mendil gibi birçok ürünün kenarına işlenerek en güzel görünüm sağlanmaktadır. Geçmişte kadınlar duygularını ve düşüncelerini iğne oyaları sayesinde dışa vurmaktaydı. Bu çıkan örnekleri etrafındaki kadınlara göstererek örneklerin çoğalması ve herkes tarafından bilinmesini sağlarlardı. Günümüzde bu örneklerin yanı sıra bu işte el becerisi olan kadınların yeni ürettikleri örnekleri internet siteleri aracılıyla kolaylıkla bulabilmekteyiz. Sadece örneklerin bulunması ile kalmayıp bu örneklerin nasıl yapıldığını videolar aracılıyla da kolaylıkla görebilmekteyiz. İğne oyaları sadece iğne ve iplikle bitmemektedir. Kadınların şıklığa şıklık katması herkes tarafından bilinmektedir. İğne oyaları şıklığın bir sembolüyken boncuklu iğne oyası şıklığa şıklık katmaktadır. Boncuklu iğne oyaları isminin uzunluğundan da anlaşılacağı gibi iğne oyalarının biraz daha zorlaştırılmış hali olarak görülmektedir. Boncuklu iğne oyaları tahta boncuk, inci boncuk, cam boncuk gibi birçok boncuk çeşidi ile yapılabilmektedir. Yapacağınız örneğe göre boncuğunuzun rengini şeklini seçerek daha güzel motifler ortaya çıkarabilirsiniz.

Boncuklu İğne Oyası Yapımı

Boncuklu iğne oyaları yapımında elinizde olması gereken ürünler ipek iplik( ipek iplikle yapılan ürünler naylon iplikle yapılan ürünlere göre daha şık bir görünüm kazanmaktadır.), iğne ve boncuktur. İğne oyası yapan bir tarafından boncuklu iğne oyaları oldukça kolay olmaktadır. Yalnızca yapılması gereken sert ve sıkı düğümler atılırken araya boncuk konulmaktadır. Boncukların rengi, boyutu ve cinsi yapacağınız ürünün ve modelin özelliklerine uyum sağlaması gerekmektedir. Boncukların iğne oyanıza sağlayacağı ışıltılı görünüm ile ürününüz çok şık bir görüntüye sahip olacaktır.

Boncuklu İğne Oyası Kullanım Yerleri

Boncuklu iğne oyaları çeyizlerin vazgeçilmez ürünüdür. Havlu kenarlarında kullanılacak olan boncuklu iğne oyası keskin kenarlı boncuklarla yapılmamalıdır. Bunun nedeni yüzünü silecek olan kişinin zarar görebilmesidir. Havlu kenarlarında buna göre seçim yapmanız ürünlerinizin kullanımında oldukça önem taşımaktadır. Boncuklu iğne oyaları masa örtünüzün kenarlarına da oldukça şık bir görüntü kazandırmaktadır. Başörtülerinde ve şallarda da sizin daha ışıltılı görünmenizi sağlayacaktır.

Malker Reklam {Malker}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.