Reklam Alanı
Teknoloji 0

Evin İçinde Çamaşır Kurutanlar Dikkat

Evin İçinde Çamaşır Kurutanlar Dikkat

Çamaşırlarınızı odanın içinde çamaşır teli veya radyatör üzerlerinde kurutuyorsanız

Bu alışkanlıklar maalesef ciddi derecede akciğer hastalıklarına yol açabiliyor.

Kıyafetleri radyatörlerin üzerinde kurutuyorsanız eğer odanın içinde bulunan nem miktarını yüzde 35 oranında arttırıyorsunuz. Bu da havada bulunan küf, mite ve çeşitli mikroorganizmaların hastalığa neden olacak boyutta çoğalmalarına zemin hazırlayabiliyor. Çamaşırlar kururken üzerinde bulunan su molekülleri buharlaşarak havayı nemlendirir. Bağışıklık sistemini etkileyen, öksürük, astım ve nefes darlığı gibi hastalıklar genel olarak böyle ortamlarda oluşur.

Bu durum ise daha sonralarda Aspergillosis adı verilen hastalığa dönüşür. Aspergillus adlı bir çeşit küf mantarının akciğerlere yerleşmesi ile oluşabilen hastalık öksürük, ateş, göğüs ağrısı ve nefeste tıkanıklık gibi çok ağır belirtiler göstererek sonunda ölümcül olabiliyor.

Bir makine yıkanan çamaşır yaklaşık olarak iki litre su içeriyor. Bu çamaşırları odaya astığınızda bu iki litre su soluduğunuz havaya yayılır.

Sizler bunu görmeseniz bile durum hastalığa neden olan mantarların aşırı derecede artmasına neden oluyor. Nemli ortamlar bağışıklık sisteminizi etkiler. Özellikle de bağışıklığı zayıf kişilerde bu son derece tehlikelidir.

İngiltere’de çevre araştırması yapan Rosalie Menon Glasgow‘da bulunan ailelerin yüzde 85’inin soğuk havalarda çamaşırlarını evin içinde kuruttuğunu tespit etmiştir.

Bir başka ilginç bilgi ise bu ailelerin yüzde 20’si nemli havaya bağlı bağışıklık sistemlerinde zayıflama görülmüştür.

Bu ortamlar ise genelde çocukların sağlığını önemli derecede etkiliyor.

Bu nedenle ev işlerinde eski yöntemlere dönmenin en iyisi olduğunu, eskilerde kadınların çamaşırlarını dışarı asarak kuruttuğunu söylemiştir.

En sağlıklı olan yöntem ya dışarıya asacaksınız, ya da kurutma makinesini tercih edeceksiniz.

 

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.