Reklam Alanı
Nedir? 3

ExoSuit Nedir?

Exosuit, Bir iş için gereken enerjiden daha az enerji harcayarak o işi yapmamızı sağlayan, giyilebilir iskelet destek sistemleridir. Aranızda Crysis oyununu oynayan vardır. İşte exosuit deyince aklımıza oradaki askerin giymiş olduğu kıyafet geliyor. Tabi biraz farklı ama birbirlerine çok benziyorlar.

Bu kıyafetler kullanıcının gücünü arttırmıyor. Sadece ona yaptığı işlerde daha az enerji harcatmak için yardımcı oluyor. İlk başlarda askerlerin savaş alanlarında ağır yükleri taşıyabilmeleri için tasarlansa da şimdi birçok alanda kullanılmak için geliştiriliyor. Düşünsenize artık işçiler sadece makinelerin kaldırabildiği yükleri bu teknoloji sayesinde elleriyle taşıyabilecek. Rahatça gezip dolaşamayan hasta ve yaşlılar bu kıyafetler vasıtasıyla her gün kırlarda gezebilecekler. Hatta yürüyemeyen hastalara da yürüme imkânı verebilmektedir.

Bazı exosuitler deniz diplerine gidebilecek şekilde tasarlanmıştır. Sert metalden yapılan bu dalış elbisesi 1000 feet derinliğe kadar güvenle dalabilmektedir. Bu kıyafet yüzeyin kabin basıncını korur ve üzerindeki benzersiz bir döner bağlantı noktasıyla bükülmesini sağlar.

 

 

 

 

Bu teknoloji gün geçtikçe ilerlemekte. Öyleki şu anda üretilen exosuitler, exoskeletonlara (giyilebilir mekanik zırhlar) nazaran çok daha kullanışlı. Softexosuit (Yumuşak exosuit) denilen bu teknoloji insan vücuduyla daha uyumlu. Softexosuitler, kas güçsüzlüğü ya da fiziksel veya nörolojik rahatsızlığı olan hastalara yardım etmenin yanında sağlıklı kişilerin yeteneklerini de arttıracaktır. Geleneksel bir dış iskeletle karşılaştırıldığında bu sistemlerin birçok avantajı vardır. Kullanıcının eklemleri dış katı yapılarla sınırlandırılmaz ve çok hafiftir. Ayrıca maliyeti ve üretim süresi de daha azdır.

 

Exosuit sistemi yapılan hareketleri algılamak için bel, kalça, baldır ve ayak bileği üzerine konulan sensörleri kullanıyor. Sonra hava kullanarak gerekli enerjiyi sağlıyor.

Bu giysiler belirli görevler için aşınmanın doğal hareketi nedeniyle etkin güç olmadan pasif yardımcı kuvvetler oluşturacak şekilde tasarlanabilirler. Bu teknolojinin bir özelliği de harekete geçirilen bölümler uzatılırsa takım uzunluğu artabilir. Böylece takımın tamamı gevşer ve giyen kişi sanki üzerinde normal bir pantolon varmış gibi hisseder. Kullanıcıyı hiçbir şekilde sınırlamıyor.

Hayla kusursuz olmamış olan bu teknolojiyi insanoğlu süratle geliştirmeye devam ediyor. Exosuit ileride hayatımızın önemli bir parçası haline gelecek ve birçok alanda faydasını gösterecektir.

 

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“ExoSuit Nedir?” üzerine 3 yorum

  1. Suna dedi ki:

    Teknoloji gerçekten çok ilerledi, daha neler yapıcaklar merak ediyorum özellikle 100-200 yıl sonrası biz göremeyeceğiz tabi o günleri

  2. Murat dedi ki:

    Teknoloji öyle bir boyuta geldi ki artık Bu exosuit denilen olaylar sayesinde hiç emek sarf etmeden insanlar çalışabilecek ha çok ilginç

  3. Ali Fatih dedi ki:

    Adamlar neler yapıyor bee. Olum bu kıyafet bende olsun var ya akşama kadar çalışırım. 😀 İstemesem de çalışıyorum da neyse. En azından işi erken bitirir, az yorulurum. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.