Reklam Alanı
Teknoloji 0

Facebook Görüntülü Konuşma Sektörüne Giriyor

Facebook Görüntülü Konuşma Sektörüne Giriyor

 

Ünlü sosyal medya platformlarından birisi olan Facebook, şuana kadar üretilmemiş bir görüntülü konuşma cihazı üzerinde çalıştıklarını belirtti. Facebook mühendislerinin verdikleri bilgiye göre, Facebook’taki teknoloji laboratuvarında çalışmaları başlanan cihaz, bir kitap veya en kötü büyük bir laptop boyutunda olacak. Cihazın temeldeki amacı tıpkı bir webcam gibi karşıdaki kişiyle aynı evdeymiş hissi vererek konuşmak ve dosya alışverişi yapmak.

Cihaz için çalışan mühendislerin bir diğer amacı ise Google Home ve Amazon Echo tarzında bir hoparlör geliştirmek. Bu hoparlörleri piyasaya sürüp sürmeyecekleri ise henüz bilinmiyor.

 

Üründe Yapay Zeka Da Mevcut

 

Ürünün içinde genel olarak bir kamera, bir hoparlör ve bu ikisine ek olarak yapay zeka teknolojisi mevcut. Yapay zekanın görevi ise konuşma esnasında kişilerin birbirleriyle daha sağlıklı bir iletişim kurması için hoparlörü ve kamerayı doğru ayarlamak. Yani sizin için sesin frekanslarını daha doğru ayarlayabilir ve gerektiğinde doğru görüntüyü bulabilmek için yüzünüze zoom yapabilir demek oluyor bu.  Bu da konuştuğunuz kişiyle uzakta değil de sanki yanyana konuşuyormuş hissi veriyor size tabii. Cihaz şuan için test sürümünde olduğundan dolayı bu denemeler henüz gerçekleşmiş değil fakat hızla devam ediyor. Cihazın sürümünün ise Facebook’un kendi sistemi yerine Android tabanlı olacağı öngörülüyor.

Ürünün henüz test aşamasında olduğundan dolayı fiyatı belirlenemiyor en azından Facebook bir açıklama yapmamış. Ürün hakkında bilgisi olan diğer mühendisler ise ürünün yaklaşık 100-150 dolar arasında olacağını düşünüyorlar.

Şunu da hatırlatmakta fayda var ki Facebook bu ürünü çıkarırsa kullanıcıları arasındaki iletişimi çok daha kuvvetlendirmiş olacak. Zaten bu amaç uğruna kurmuş oldukları Facebook Messenger ile ürünü senkronize ederek kullanıcılara çok daha sağlıklı ve kolay bir görüşme imkanı sunabilir.

Nisan 2018’de düzenlenmesi planlanan f8 konferansında bu ürünün tanıtılması ihtimallerden olsa da eğer işler ters gider ve mühendisler ürünü tam olarak ortaya çıkaramazlarsa biraz daha beklemeniz gerekebilir. Her ne olursa olsun bu ürün piyasaya çıktıktan sonra büyük bir ses getirecek gibi düşünülüyor.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.