Reklam Alanı
Teknoloji 0

Facebook’un Güneş Enerjisiyle Çalışan Drone’u

Güneş Enerjisiyle Çalışan Drone Facebook Kullanıcılarını Güldürecek

 

Facebook’un kullanıcıları için dünyanın çeşitli yerlerine ücretsiz internet sunmak adına yaptığı Güneş enerjili drone projesinde, test aşamalarının tamamlandığı belirtildi.

 

Bir süre önce Loon Projesi ile beraber yüksek irtifa balonlarını kullanarak dünyanın her yerine internet ağını ücretsiz sunmaya yönelik bir hedefinin olduğunu belirtmişti Google Alphabet Inc. Facebook bu konuda Google’dan hızlı çıktı ve 21 Temmuz 2016 itibariyle tüm dünyaya interneti ulaştırabilmek adına gerçekleştirdiği güneş enerjili drone yani insansız hava aracı testlerinin tümünün başarılı bir şekilde tamamlandığını açıkladı.

Aquila

 

Facebook’un Aquila adına sahip hafif yüksek irtifa araçlarının filosunda ulaşmak istediği performans tek seferde minimum 90 gün süreyle 60 bin feet uçarak, dünyanın her köşesine internet hizmetini ücretsiz ulaştırmak. Ancak şu sıralar Aquila Arizona civarında 96 dakika kadar havada kalabilmiş. Hedeflerine göre oldukça düşük bir süre gibi görünse de Facebook Mühendislik Direktörü ilk uçuşlar için Dronelardan bekledikleri performansın 30 dakikayla sınırlı olduğunu belirtiyor. Aquila’nın ilk uçuşlarının tüm şirket için büyük bir heyecan kaynağı olduğunu belirten Facebook Connectivity Lab Başkanı Yael Maguire uçuşlarda teknik açıdan eksiklikler olduğunu ancak çok kısa süre içinde giderilebileceğini bunun için çalışmalar sürdürüleceğini de belitti. Facebook’un CEO’sunun ise verileri günümüzden daha yüksek performansla iletilip kullanıcılara daha etkin bir hizmet sunulabilmesi açısından Aquila’nın en verimli şekilde kullanılmasını istediğini biliyorduk.

Yael Maguire, Aquila ile birlikte güneş enerjili dronelara ait havada en uzun kalmaya dair bir rekor beklendiğini de belirtti.

Projenin bir diğer amacı da (ve bizce asıl amacı) yaklaşık 1.59 milyar kullanıcısı olan Facebook’un dünyanın her yerine ulaşacak internet hizmetiyle birlikte kullanıcı sayısını arttırmak.

 

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.