Reklam Alanı
Firefox
Nasıl Yapılır? 0

Firefox Tarama Geçmişi Nasıl Silinir?

Firefox Tarama Geçmişi Nasıl Silinir?

 

Firefox artık popülerliğini Chrome kaptırmış olsa da halen dünya üzerinde sıkça kullanılmaktadır. Firefox’un önbelleği insanlar nette gezinti esnasında iken görselleri,  web sayfaları, şifreleri, dokümanları, geçici olarak depolar. Firefox tarama geçmişi temizleme özelliğini kullanmak oldukça basit olmasının yanında kademeli olarak istediğiniz kadarını silebilir.

Firefox‘taki tarama geçmişi, önbelleği, şifreleri, çerezleri yani bütün geçmişi temizlemek için programı açarak sağ üst bölümde yer alan menü butonu tıklanır. Karşımıza çıkan bölümde çeşitli seçeneklerin bulunduğu bir liste tarzı ekran açılacaktır. Burada yer alan “Geçmiş” butonunu tıklayarak giriyoruz. Karşımıza gelen “Yakın Geçmişi Temizle…” kısmına tıklamanız lazım. Benzer eylemi “Ctrl + Shift + Del” tuşlarıyla da yapabiliyorsunuz. Açılan kısımdan “Temizlenecek zaman aralığı kısmı” yerinden istediğiniz süre aralığını temizlemeniz mümkün. Kısa süreli veya tüm zamanlı olarak bu pencereden seçmek mümkündür.  Ancak tüm geçmişin temizlenmesi isteniyorsa hepsini seçmelisiniz.  “Şimdi Temizle” butonunu tıklayarak işleme devam ediyoruz ve ilgili zaman aralığındaki tüm geçmişin temizlenmesini sağlıyoruz.

Firefox’u, her kapandığında önbelleği otomatik olarak silmek de mümkündür. Bunun için aşağıda belirtilen yollar izlenmelidir.

  • Programa gelerek Menü düğmesinden New Fx Menu butonunu tıklayın ve Seçenekler’i seçin
  • Gizlilik paneline tıklamanız gerekir.

Firefox Geçmiş Silme

  • Geçmiş yazan kısımda, “Özel ayarları kullanacak” yerine tıklamanız gerekiyor.

Teknolojice-Firefox Geçmiş Silme 2

  • “Firefox kapatılınca geçmişi sil” seçenek kutusuna tik atın.
  • “Firefox kapatılınca geçmişi sil”, sekmesinin yanı başında yer alan “Ayarlar” tuşuna tıklayınca, Geçmiş temizleme ayarlarının penceresi açılacak. Bu pencerede “Önbellek”in yanındaki işaret kutusunu seçmek için tıklayın.

Firefox Geçmiş Silmek

  • Tamam diyerek sayfayı kapatın.
  • Yapılan değişiklikler kaydedilecektir.

 

Yukarıda belirtilen adımlar takip edilerek, çok basit bir şekilde Firefox’ta ön bellek kalıcı olarak veya kısmi arama geçmişi temizlebilmektedir. Firefox uygulaması bilgisayarda kullanılmasının yanında aynı zamanda da mobil cihazlarda da kullanılabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.