Reklam Alanı

Google Hakkınızda Bilgi Topluyor Mu?Nasıl Silinir?

Google Hakkınızda Bilgi Topluyor Mu?

Google’ın hakkımızdaki bilgileri topladığı yıllardır konuşulan konulardan biriydi. Bu konunun kabul edilmesi şu anda su götürmez bir gerçek. Neyi araştırdığınızı, hangi konularla ilgilendiğinizi, hangi sitelere girdiğinizi ve daha bir çok bilgiyi en sık kullanılan arama motoru Google biliyor ve depoluyor. Fakat Google kullanıcılarına bu bilgileri silebilme imkanı da tanıyor.

 Google’ın Topladığı Bilgiler Nasıl Silinir?

İlk olarak Etkinliğim fonksiyonunu silmekle başlayabilirsiniz. Bu fonksiyon girdiğiniz siteleri, yaptığınız işlemleri saklayan bir kutu gibidir. Buradaki bilgileri silmek için yapmanız gereken Google Etkinliğim sayfasına girmeniz olacaktır. Ardından silmek istediğiniz önemli bilgiler varsa yalnızca onları silebilir veya belirli bir tarihten itibaren depolanan bilgileri bir anda silebilirsiniz. Etkinliğim sayfasına girdikten sonra sol kenarda yer alan “etkinlik silme ölçütü”ne tıklayıp silme işleminizi gerçekleştirin.

İkinci olarak Youtube’daki faaliyetlerinizi silmek yararlı olacaktır. Çünkü Google youtube’da izlediğiniz ve aradığınız bilgileri de depolamakta. Bunu silmek de oldukça basit bir işlem. Youtube’a girdikten sonra sol köşede bulunan menüden “geçmiş” seçeneğine gelin ve ardından sağdaki menüde bulunan “izleme geçmişi” ve “arama geçmişi”ni seçerek silin. Eğer isterseniz etkinliğim kısmında yaptığınız gibi sadece belirli bir tarih aralığındaki bilgileri de sıfırlayabilirsiniz. Üçüncü olarak reklam verenlerin hakkınızda bildiği bilgileri silmek geliyor. Bunu yapma sebebiniz Google’ın hakkınızdaki bilgileri yalnızca kendisi saklamayıp reklam verenlerle de paylaşmış olması. Bu sebeple karşınıza çıkan reklamlar arama geçmişinizdeki bilgilerle çoğu zaman örtüşüyor. Google hesabınızdan ‘Kişisel Bilgiler ve Gizlilik’ bölümüne girerek Google’ın hakkınızdaki hangi bilgileri paylaştığını görebilirsiniz. Bunu kapatmak yani ilgilendiğiniz veya araştırdığınız bilgilerle ilgili reklamları görmekten vazgeçmek için yapmanız gereken işlem gayet kolay. Öncelikle “Reklam ayarları” seçeneğine tıklayıp reklam ayarlarını yönet seçeneğini açın. Karşınıza “reklam kişiselleştirme” seçeneği gelecektir. Eğer bu özelliği devre dışı bırakırsanız arık google’ın sizin hakkınızda bildiği bilgilerle ilgili reklam almazsınız.

 

En iyisi siz bir https://myactivity.google.com linkine tıklayarak geçmiş aktivitelerinizi kontrol edin. Ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.