Reklam Alanı
Android 3

Google Play’de Yeni Dönem Başladı!

Google Play’de Yeni Dönem Başladı!

Hemen hemen Android cihaz kullanan herkes mutlaka bir kere Google Play marketi kullanmıştır. Binlerce farklı uygulamaya ev sahipliği yapan Google Play aslında hiç güvenli bir ortam değil. Çünkü geliştiriciler büyük ve popüler uygulamaları taklit ederek insanları dolandırabiliyor ya da zararlı yazılımlar bulunan uygulamaları markete yükleyerek insanlara zarar verebiliyordu. Ancak Google artık buna bir dur demeye hazırlandı.

Birçok Uygulama Marketten Kaldırılacak!

Android markette bulunan ve kuralları ihlal eden uygulamalar artık yavaş yavaş Google Play’den silinmeye başladı. Ayrıca Google artık uygulama geliştiricilere birer mektup göndererek kurallarına uymayan uygulamaları kaldıracağını da bildirdi. Yani bu demek oluyor ki artık Google Play’de her önüne gelen zararlı uygulama yapıp insanlara zarar veremeyecek. Aynı zaman da Google marketinin adını temizlemek ve gerçekten güvenlikli bir ortam sunmak için başka türlü çalışmalara da başlamış durumda.

Gizlilik Zorunlu Hale Geliyor

Uygulama geliştiriciler Google Play markete bir uygulama yüklerken herhangi bir sözleşme imzalamıyorlar. Buda uygulamayı geliştiren kişiye aslında çok büyük bir koz vermiş oluyor. Uygulamayı geliştiren kişi milyonlarca kullanıcının bilgilerine ulaşabiliyor ve dilerse bu bilgileri kullanabiliyor. Google artık bunun önüne geçmek için uygulama geliştiricilere sözleşme imzalamaları gerektiğini belirtiyor.

Bu sayede geliştiriciler kullanıcıların bilgilerini gizlilik ihlali yapmayacakları ve bilgileri paylaşmayacakları hakkında sözleşme imzalamış olacak. Bu sayede Google Play bünyesinde ki uygulamaların kullanıcıların herhangi bir bilgisini ihlal etmeyeceğini güvence altına almayı hedefliyor. Sözleşmeyi ihlal eden uygulama geliştiriciler ise karşılarında teknoloji devi Google’ı muhatap olarak bulacaklar. Google’da tüm yasal yollar ile o uygulama geliştiriciyi cezalandırmak için elinden geleni yapacağını ve bu tarz konularda taviz verilmeyeceğini açıkladı.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“Google Play’de Yeni Dönem Başladı!” üzerine 3 yorum

  1. Ahmet dedi ki:

    10 numara olur, bir çok gereksiz oyun ve uygulama var zaten sinir bozucu bi durumdu.

  2. Rıza dedi ki:

    Ahmet arkadaşımın yorumuna kesinlikle katılıyorum. O kadar gereksiz ve çöp uygulama vardı ki bunların bir an önce temizlenmesi gerekiyordu

  3. Cengiz dedi ki:

    Google Play içerisinde ciddi anlamda büyük bir çöplük var. Aynı uygulamayı birçok farklı isimlerle tekrar piyasaya sürüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.