Reklam Alanı
Haberler 0

Google Sahte Haberlere Son Vermek İstiyor!

Google Sahte Haberlere Son Vermek İstiyor!

Google, News bölümü içerisinde kayıtlı sitelerin haberlerini yayınlamaya devam ediyor. News içerikli sitelerin günlük olarak ziyaretçi çekmek için kullandıkları sahte haberler okuyucuların başına dert olmuş durumda. Kullanıcılardan gelen şikayetler sonucunda olaya el atmaya çalışan Google, ilk büyük hamlesini atarak bu soruna bir dur demeye hazırlanıyor.

Yalan haber paylaşımında bulunan birçok site, kullanıcıların yanlış hedeflere doğru yönelmelerine neden olmakta. Günlük olarak ünlülerin ölüm ilanı, ekonomi alanında zamlar ile ilgili haberler yapan siteler ile ilgili mücadele uzun bir zamandır önlenmeye çalışılmakta idi. Bu konu ile ilgili atılan ilk adım sonucunda haberlerin gerçek ya da sahte olduğunu anlamak artık daha da kolaylaşacak.

Google, News içerisinde paylaşılan haberleri artık denetlemeye başlayacak. Yüksek trafiğe ulaşan haberler özellikle denetleme altına alınıp geçerli kontrollerden geçirildikten sonra “haber doğru” ya da “sahte haber” etiketleri ile kullanıcılarını bilinçlendirmeye çalışacak. Belirli bir limiti aşan haber sitelerinin ise News üyeliği silinerek platform dışına atılacağını da eklemiştir.

Yeni bir şirket kurmayı planlayan Google, tüm dünyada geçerli olan bu yazılımı tek tek insan kontrolü ile sağlanacağını belirtti. Sadece Google Chrome tarayıcısında görülebilecek olan bu yazılım, ileride tüm tarayıcılar tarafından da desteklenebilir olacak. Bu gelişme ile News sisteminde büyük gelişmeler sağlanacağını belirten Google, yakında filtreleme sistemini işlevsel hale getirebilecek.

{phantaso}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.