Reklam Alanı
Android Uygulamaları 0

Görme Engelliler için Mobil Uygulamalar

10Görme Engelliler için Mobil Uygulamalar

Görme engelliler, dünyamız için yadsınamayacak biçimde önemli bir nüfus oluşturuyor ve bu engelin hayatı yaşanamayacak dereceye getirmesi, son yıllarda pek uzak bir ihtimal. Zira, hem web geliştiriciler, hem de belediyeler her türden engelli insan için desteklerini esirgememekte; bunun yanında her geçen gün daha fazla hizmeti onlar için sağlamaktalar. Bugün, sizlere görme engelliler için yapılan ve onlara yardımcı olma amacı da taşıyan mobil uygulamalardan bahsedeceğiz.

 

AsistanB Türkçe Sesli Asistan

AsistanB

AsistanB, Siri yahut diğer sesli asistanlar “Türkçe” dilinde hizmet vermezken kullanıma açılmış ve engelli engelsiz, tüm insanlar tarafından epeyce tutulmuş bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Sadece Android üzerinde bulunabilen ve Apple’ın özelleştirilmiş kapalı kaynağına erişemediğinden, dolayısı ile orada yayına girmeyen bu uygulama aracılığı ile; isteklerinizi telefonunuza yaptırmanız mümkün. Ara, mesaj at, alarm kur ve benzeri komutlarla; özellikle görme engelli insanlar için biçilmiş kaftan olan bu uygulamayı kolay bir biçimde Android telefonlarınıza yükleyerek ayarlamaları yapmanız ve kullanabilmeniz mümkün. Her geçen gün daha fazla geliştirilen ve isteklerinize yönelik güncellemeler sağlamayı amaç edinen Türk menşeili AsistanB uygulamasını dilediğinizce, ücretsiz kullanabilirsiniz.

Uygulama Bağlantısı: AsistanB

 

Google Talkback

Google Talkback

Google Talkback, tamamı ile görme engelliler için Android deneyimi sunmayı amaçlayan bir uygulama. Bir etkin görme hizmeti sunan ve ekran okuyucu hizmeti gören Talkback’i Android telefon yahut tabletlerinizde aktif etmeniz akabinde, kolayca Android deneyimi yaşayabilmeniz mümkün. Ekrandaki tüm simge, okuma, metin ve harfleri; sesli iletiler şeklinde görme engelli kullanıcılara iletmesi ve parmakla dokunulan her öğenin yine sesli bir biçimde açıklanması ile görme engelli üyelerine epey yardımcı olan Google ve Android; kesintisiz bir Android deneyimi için biçilmiş kaftan bir uygulama. Pek çok alternatifi olsa da, Google’dan şaşmamak en doğrusu.

Uygulama Bağlantısı: Google Talkback

 

Google Asistan Launcher

google Asistan Launcher

Google Asistan Launcher da, Google Talkback gibi görme engelli kullanıcılara hizmet vermek amacı ile oluşturulmuş bir uygulama. Bunun yanında herkes için genel bir launcher niteliği de mevcut ancak Talkback ile bir takım halinde kullanıldığında oldukça verimli hale geliyor. 2 Google ürününün birbiri ile iletişimi oldukça iyi. Diğer başlatıcılarda bu verimi bulamayabilirsiniz ve Talkback telefonunuzda düzgün çalışmayabilir, belli başlı öğeleri algılamayabilir ancak Google asistan ile bu neredeyse yok denecek kadar azdır. Dolayısı ile, bir paket halinde Google Asistan Launcher ve Google Talkback’i birlikte kullanmanızı öneriyoruz.

Uygulama Bağlantısı: Google Asistan Launcher

 

Sesli Hesap Makinesi

Sesli Hesap makinesi

Görme engelli insanlar için oluşturulmuş bu hesap makinesi aracılığı ile belli komutlar yürüterek; hesaplama işlemlerinizi yapabilmeniz oldukça kolay. Artı, eksi, bölü, nokta, virgül, çarpı gibi pek çok komutu algılayabilen ve gün geçtikçe daha fazla geliştirilmeye çalışılan uygulama sayesinde hesaplama işlemlerini görme engelliler de bu uygulama üzerinden yapabilir, sonuçları sesli bir biçimde duyup kolayca algılayabilir.

Uygulama Bağlantısı: Sesli Hesap Makinesi

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.