Reklam Alanı
Sanal Gerçeklik 1

HP’den Sanal Gerçeklik Monitörü:HP ZVR

Grafiklerle ilgilenenlerin daha iyi bildiği gibi,bir herhangi bir nesneyi 3 Boyutlu çizebilmek için aşağıda da göreceğini gibi “X” ve “Y” ekseni haricinde “Z” Eksenine de ihtiyaç duyulur.

Teknolojice-HPZvr-1

HP, sanal gerçekliğin temel ihtiyacının nesneleri 3 boyutlu olarak ele almak istediğimiz gerçeğine dayanarak sadece gözlük ile yetinmemiş bununla birlikte monitör de üretmiş durumda ve adını da “Z” ekseninin öneminden olsa gerek HP ZVR (VR bildiğiniz gibi Sanal gerçeklik demek) koymuş.

HP ZVR ne gibi yenilik getiriyor?Öncelikle şunu belirtelim cihaz diğer sanal gerçeklik ürünleri gibi sadece gözlük değil monitör ağırlıklı bu deneyimi bize yaşatacak ve bunu üzerinde ki 4 adet kızıl ötesi kamera ile ve bu kameralar ile etkileşimli çalışan 3 boyutlu gözlüğün bizim hareketlerimizi takip etmesi ile yapacak.

Teknolojice-HPZvr-5

Teknolojice-HPZvr-6

3D interaktif özelliği ile tüm eksenlerde görüntü sunacak olan HP ZVR kendisi ile birlikte gelen Stylus kalemi ile birlikte oluşturulan görüntüleri döndürmenize yada üzerinde değişiklik yapmanıza olanak sağlıyor.

Cihazı deneme şansı bulan editörlerin bir cümlesi sanırım durumu daha güzel özetleyecektir. Cnet sitesinden Sarah Tew kurduğu bir cümlede şöyle demiş:Cihazı bir film,oyun ya da herhangi bir uygulamada denemedik fakat cihaz ile mekanik çarklar ve kelebek görüntüsü ile denedik,3 boyut özelliği alışagelmiş de olsa kelebeği Stylus kalem ile çevirip düzenlerken gerçek zamanlı tepkiler harika bir deneyimdi.

Teknolojice-HPZvr-2

Teknolojice-HPZvr-3

Umarız bu tip sanal gerçeklik ürünleri ülkemizde de görülerek kullanımı sıklaşır ve son kullanıcı için daha erişilebilir seviyelere iner.

Teknolojice-HPZvr-4

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“HP’den Sanal Gerçeklik Monitörü:HP ZVR” üzerine 1 yorum

  1. Ahmet dedi ki:

    Teknolojinin gelişimi gerçekten baş döndürücü. Şu anda teknoloji alanında normal bilgiye sahip birisini geçmişe göndersek, o çağın bilim adamı olur herhalde 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.