Intel Devrim Niteliğinde 7nm İşlemci Üretecek

Paylaş
 
Reklamlar
Reklamlar

Intel Devrim Niteliğinde 7nm İşlemci Üretecek

 

Dünyanın en büyük işlemci firmalarından birisi olan Intel, yeni nesil işlemcilerini en son 14nm boyutuna kadar indirmişti ve bu gerek basında olsun gerek akıllı cihaz üreticileri tarafından büyük ilgiyle karşılanmıştı. Şimdi ise Intel ekibi çıtayı bir tık daha üste çıkartarak 7nm işlemciler üretmeye başlıyor.

Seri Üretime Ne Zaman Geçilecek?

Intel, işlemcileri her ne kadar küçültse de kurucu ortaklarının belirlediği Moore Kanunlarına göre transistör sayısının iki kat artmasını istediğini belirtiyor. Ancak şu anda piyasada MediaTek ve Qualcomm firmaları 10nm ile üretim yapmaya başladıklarından beri Intel bu alanda geri kalmıştı. Ancak 7nm işlemci mimarisi ile rakiplerinin tekrar önüne geçmesi için gerekli bir hamle olarak görülüyor. Transistör sayısı bakımından tam anlamıyla Moore Kanunlarının kapsamında bir ilerleme olmayacağı düşünülse de yine de bu hamle gelecektir.
Henüz test aşamalarının devrede olduğu 7nm işlemci üretimi, seri üretime geçmek için gün sayıyor. Ancak kesin net bir tarih belirlenmedi. Kesin tarih verildikten sonra piyasa da Qualcomm ve MediaTek çipset üretici firmalar ile Intel arasında tekrar güçlü bir rekabet yaşanacak gibi duruyor.

İşlemcide Nm Ufalması Ne İşe Yarıyor?

Çiplerde yani işlemcilerde kullanılan boyut oldukça önem taşıyor. Bunlarda boyut ne kadar ufalırsa o kadar iyi performans anlamına geliyor. İlk olarak işlemcinin ısınma noktasına etki ediyor ve olumlu bir katkı yapıyor. İkinci olarak ise işlemcinin güç tüketimini minimum seviyeye indirmeye yarıyor. Bu özellikle akıllı telefonlarda güç tüketimi düşürüldüğünde batarya süresinin kullanımı uzatılmış oluyor.
Yani işlemci boyutu düştükçe telefonunuz daha az ısınıyor, daha hızlı oluyor ve şarjı daha uzun süre gidiyor.

 

 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

3 adet yorum var.

 1. Osman dedi ki:

  Ben ise hâlâ intel pentiumdayım, pc yi yenilemek gerek artık 🙂

 2. Osman dedi ki:

  Ben ise hâlâ intel pentiumdayım, pc yi yenilemek gerek artık 🙂

 3. Çağrı dedi ki:

  Özellikle Gaming Laptop’lar için devrim olabilecek bir gelişme olabilir. Eğer dedikleri gibi ısınma sorununu ortadan kaldırabilecekler ise kesinlikle alınabilir

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Reklamlar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM

Cs Go İndir

Teknolojice.com

Teknolojice.com

Teknolojice.com