Reklam Alanı
Teknoloji 1

İnternet Hızlandırmak İçin Tüyolar

İnternet Hızlandırmak İçin Tüyolar

Günlük hayatımızın neredeyse yüzde 70’inde kullanmaya başladığımız internet, hepimiz için hız konusunda bir sorun oluşturmakta. Gerek kullandığımız internet paketi sebebiyle, gerekse aylık kota sınırımızı doldurmamız sebebiyle yavaşlayan internetimiz için birkaç çözüm yöntemi mevcut.

 

Özellikle toplu alanlarda sunulan internet hizmetinden faydalanan vatandaşlar, hem mobil cihazlarında, hem de bilgisayarlarında interneti hızlandırmak için yöntemler aramaktalar. Bunun sebebi ise normal standartların altında olan bant genişliği. Peki bu bant genişliğini artırabilir miyiz?

 

Bant genişliği, genellikle internet sağlayıcı firmanız tarafından belirlenmektedir. Türkiye’de birkaç yıl önce kullanılmaya başlanılan “Adil Kullanım Kotası” tam olarak bant genişliğine etki etmektedir. Eğer internetinizde bu kotayı doldurduysanız size internet sağlayan firma bant genişliğinizi sınırlayarak internete bağlanma hızınızı artırır. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak adına en önemli tavsiyemiz, özellikle yüklü miktarda yapacağınız indirmeler için fatura kesim tarihini beklemek. Fatura kesim tarihinde adil kullanım kotanız sıfırlanacağı için en fazla 1 veya 2 günlük bir yavaşlama ile internet kullanabilirsiniz.

 

Bilgisayar üzerinden toplu alanlarda internete bağladığınızda yaşadığınız yavaşlama sorunu ise ek birkaç çözüm mevcut. Bu çözümlerden bir tanesi, bilgisayarınızdan internete bağlanırken arka planda çalışan güncelleme ve hata bildirme işlemlerini kapatmak. Bu sayede bilgisayarınız sadece sizin kullanım alanınız kadar internet harcayacağından, bant genişliğiniz yükselecek ve internetiniz bir nebze de olsa hızlanacaktır.

 

İkinci bir yöntem ise sadece bir sekme de işlerinizi halletmeniz. Bir çok internet sitesi, yan sekmede dahi açık olduğu süre boyunca internetinizi kullanarak veri transferi yaptığı için, bilgisayarınıza veya cep telefonunuza gelen interneti paylaştıracaktır. Tek sekme veya tek program üzerinden internete bağlanmanız, bant genişliğinizi artırarak internetinizi hızlandıracaktır.

 

Bilgisayarlarda geçerli olan bu arka plan işlemlerini kapatmak, mobil cihazlar için de geçerlidir. Mobil cihazınızın arka planında çalışan otomatik güncelleme gibi işlemleri kapatmanız, gelen bant genişliğini artırarak internete bağlanmanızı kolaylaştıracaktır.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“İnternet Hızlandırmak İçin Tüyolar” üzerine 1 yorum

  1. Semih dedi ki:

    Öncelikle güzel bir tarayıcı olmalı, opera ve chrome en güzeli, pc de fazla program olmamalı gereksiz programları kaldırmak interneti hızlandırma çözümlerinden birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.