Reklam Alanı
iOS 3

iOS 9 Hakkında Her şey

Geliştirmeler İle Birlikte Yeni Siri

Siri artık hayatımıza yerleşen bir arkadaş veya yardımcı rolünü daha etkin bir şekilde oynayabilecek. Mesela örnekler halinde açıklayacak olursak; Siri sizin arabada olduğunuzu anlayabiliyor ve sizi ‘’kemer, telefon vb…’’ gibi durumlar konusunda uyarıyor. Araçta veya herhangi bir yerde kulaklığı kulağınıza taktığınız an Siri otomatik olarak müziklerinizi size sunuyor.

Siri sizin tercih ve davranışlarınıza göre arkadaş, mekân, oyun veya uygulama önerisinde bulunuyor. Siri komut algılama konusunda da oldukça gelişmiş durum da ‘’1 Mart tarihin’de çekildiğim fotoğrafı aç’’ dediğiniz an Siri galerinizden bu fotoğrafı açabilecek.

Daha Aktif Gizlilik

Apple firması her zaman gizlilik ve güvenlik konularını ön planda tutmuştur ve iOS 9 ile birlikte bu konu üzerinde daha fazla çalışmalar yapılmış; Siri’ye sunulan tüm veriler anonim olarak tutuluyor diğer bir deyişle Apple ID’niz Siri ile ilişkilendirilmiyor.

Buna ek olarak artık iOS cihazınıza 4 haneli şifre yerine 6 haneli şifre koyabileceksiniz.

Spotlight Artık Daha Aktif

Facebook üzerinden bir paylaşım yaptığınız da artık uygulamayı açmaya gerek kalmadan Spotlight’da yapabiliyorsunuz ve etkinlik içeren maillerinizi de uygulamayı açmadan yine Spotlight ile direkt olarak takviminize işleyebiliyorsunuz.

Apple Pay

Passbook olarak geçen uygulama Wallet olarak değişiyor ve bu uygulama kartlarınızı, biletlerinizi tek bir alanda topluyor. Apple Pay’ı kullanabileceğiniz uyumlu uygulamalar geliyor örnek olarak Pinterest uygulamasında beğendiğiniz bir eşyayı Apple Pay uygulaması ile direkt olarak satın alabiliyorsunuz.

Teknolojice-iOS9-2

Bu özellik, önümüzde ki ay İngiltere de kullanıma sunulacak. Ek olarak bu özellikler dışında Apple Pay ile toplu taşıma araçlarında ödemeyi Apple Pay ile de yapabileceksiniz.

Notlar Uygulaması; Sil Baştan

Başlıktan da anlaşılacağı gibi iOS 9 ile birlikte notlar uygulamasında fazlaca yenilik ve değişiklik geliyor. Notlar uygulamasın da artık çizim yapabilir, fotoğraf ekleyebilir ve notlarınızın görünümünü kişiselleştirebilirsiniz.

Apple Haritalar

Apple Haritalara gelen yenilik ile artık toplu taşıma araçlarını harita üzerinde görüntüleyebileceksiniz. Bu yenilik kulağa hoş geliyor olabilir ancak uygulama sadece Amerika, Çin ve Almanya da kullanıma sunulacak.

Herkese sunulan diğer özellik ise Apple Haritalar ile artık gitmek istediğiniz yer için en kısa yol tarifini alabileceksiniz.

Gazetelik Uygulaması, Tozlu Raflara…

iOS 9 ile birlikte artık Gazetelik uygulaması tarih oluyor ve yerini News’e bırakıyor. News sayesinde haberlere ve dergilerinize çok daha kolay ulaşacaksınız. Özellikle bu özellik Facebook’un Instant Articles sistemine bir cevap olacağı bile söylenebilir.

QuickType iPad’e Geliyor

QuickType ile birlikte iPad’iniz de kopyala, kes, yapıştır gibi araçları klavyeniz de bulabileceksiniz ve kısa yoldan ulaşabileceksiniz.

Bölünmüş Ekran Desteği Geliyor

Android platformunda olan ve ne zaman iOS tarafından yapılır diye beklenen özellik sonunda iOS 9 ile geliyor. İpad ekranında artık tek ekran üzerinden iki farklı uygulamayı çalıştırıp kullanabileceksiniz yani ‘’çoklu ekran’’ özelliği ile aynı…

Ancak bu özellik iPad Air, Air 2, Mini 2 ve Mini 3’lere geliyor.

Teknolojice-iOS9-3

Oyunlarda Üst Düzey Grafik Ve Hafıza Tasarrufu

iOS 9 ile birlikte gelen en güzel özelliklerden birisi olsa gerek ki özellikle iOS cihazını oyun ile fazlaca meşgul eden varsa…

Metal API, SpriteKİT, SceneKit, GameplayKit, Model IO ve ReplayKit özellikleri ile artık oyunlarda konsol kalitesinde grafik yakalama şansını elde ediyorsunuz. Ayrıca açık kaynaklı Swift 2 ile artık oyunlarınız depolama konusunda daha az yer kaplayacak.

Güç Tasarrufu Modu

Bana göre kullanıcıların en çok ilgilendiği özellik bu olsa gerek çünkü Apple batarya konusunda cihazlarda bir türlü adım atmadı ve en sonun da iOS 9 ile birlikte bu soruna çözüm bulmaya başladılar.

iOS 9 ile birlikte gelen güç tasarrufu modu ile şarj süresinin en az 1 saat daha fazla artacağı bildirildi.

iOS 9 Sonbahar ayında kullanıma sunulacak ve beta sürümü Temmuz ayında yayınlanacak. Güzel haberlerden birisi de iOS 9 için sadece 1,3 GB boş alan istenecek bu durum iOS 8 için 4,6 GB idi.

iOS 9 hangi cihazlara gelecek diye soruyor olursanız; iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5C, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus ve 5.nesil iPod touch’a gelecek.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“iOS 9 Hakkında Her şey” üzerine 3 yorum

 1. Hüsam dedi ki:

  Kapsamlı bir yazı olmuş. IOS hakkında öğrenmek istediğim bilgiler var makalede.

 2. bestekno dedi ki:

  ios hep kendine çalışıyor gibi biraz kendini açıp kullanıcıyada bişeyler bırakmalı çok kapalı kutu bi sistem oldu

  1. Bilal Can dedi ki:

   maalesef sadece kendi bünyesi içerisinde değişiklikler yapıyor. yani sürekli olarak müşteriyi kendine bağımlı kılıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.