Reklam Alanı
iOS 2

İOS Virüsü Salgın Gibi Büyüyor

 iOS platformunun uygulama marketi olan Apple Store de, virüs barındıran 40’tan fazla uygulama alarmı geçtiğimiz günler de duyulmuştu. Şimdi ise bu sayıya daha da fazlası eklendi.

Nisan ayında sessiz bir şekilde başlayan bu iOS virüsü, XcodeGhost ile geliştirilen uygulamalar üzerinde ilerlemeye devam ederken, 40 uygulama alarmı Apphority güvenlik firmasından yalanlanarak 476 olarak raporlandı. Fire Eye firması da bu duruma bir el atarak farklı bir raporu bizlere sunuyor ve yaklaşık 4000 iOS uygulamasının bu virüse karşı savunmasız kaldığını belirtiyor. Herkesin merak ettiği ise ‘’bu uygulama isimleri hangileri?’’ Oluyor olsa da iki firma da gizlilik konusunda bastığı yeri sağlama almayı ihmal etmiyor.

Diğer taraftan iOS virüsünün iCloud hesabına ya da iOS kullanıcı bilgilerine erişme imkanı sağlayamadığı belirlendi. Virüs genel olarak URL yönlendirme, uykuya alma ve sunucuya istek gönderme gibi işlemleri gerçekleştirebiliyor. Bunların arasında en kötü olanı ise URL yönlendirme oluyor. Özel bilgilerimiz güvende olsa da URL’ye yönlendirme ile kötü kaynaklı yazılım barındıran bir bölgeye giriş yapma olasılığımız kaçınılmaz.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“İOS Virüsü Salgın Gibi Büyüyor” üzerine 2 yorum

  1. bülent dedi ki:

    girilemeycek sistem, virus yazilamayacak yazilim yoktur. hicbir seye %100 guvenmemek lazim

  2. genç dedi ki:

    bu virüslerden bir türlü kurtulamadık gitti en kısa zamnanda temizlemek lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.