Reklam Alanı
Akıllı Telefon 3

iPhone 10 Yaşına Bastı

iPhone 10 Yaşına Bastı

Geçtiğimiz Pazartesi günü Apple’ın efsane haline gelen telefon modeli iPhone 10 yaşına bastı.

2007’den günümüze dek 1 milyardan fazla iPhone satıldı. İlk kez bir uygulama mağazasını telefona dahil eden iPhone, App Store’daki milyonlarca uygulama aracılığıyla insanların alışkanlıklarını da kökten değiştirmeyi başardı. Harita uygulamalarından tutun mesajlaşma yazılımlarına kadar birçok uygulamanın yer aldığı App Store, halen daha insanların hayatını kolaylaştırmayı sürdürüyor.

Çoklu dokunmatik arayüzüyle bir devri başlattı

2007’de tanıttığı ilk iPhone modeliyle çoklu dokunmatik arayüzlü cihazların dönemini başlatan Apple, 2005’te geliştirilen bu teknolojinin hayatımıza dahil olmasının da öncülüğünü üstlendi. O günden beri üretilen hemen her akıllı telefonda dokunmatik ekranlar kullanıldı, tuşlu telefonların devri ise kapandı.

Çift kameralı iPhone 4’ü unutmak mümkün mü?

Apple tarafından geliştirilen FaceTime isimli videolu görüşme uygulamasının kullanımı için geliştirilen iPhone 4 modelinde çift kamera bulunuyordu. Ön taraftaki VGA kameraya ek olarak arkada kullanılan 5 megapiksellik kamera LED flaş desteğine de sahipti. O güne kadar üretilen hiçbir iPhone modelinde ön kamera bulunmuyordu.

İvmeölçer ve jiroskop teknolojisi

iPhone 4’ün tanıtım etkinliğinde sahneye çıkan Steve Jobs, dönemin en müthiş özellikli cihazını meraklı izleyicilere sunarken yeni jiroskop fonksiyonunun nasıl çalıştığını da canlı olarak göstermişti. Yeni nesil oyun oynama deneyimini kullanıcılara sunan Apple, ivmeölçer sayesinde de kamera uygulamasının dikey ve yatay modlar arasında hızlıca geçiş yapabilmesini sağlıyordu.

Siri’yi de unutmamak gerekir

Mesaj göndermek, gelen mesajları okumak, anımsatıcı eklemek veya merak ettiğiniz herhangi bir sorunun cevabını bulmak üzere kullandığımız akıllı asistan uygulaması Siri, ilk olarak iOS uygulaması şeklinde App Store’a eklenmişti. Siri INC şirketi tarafından geliştirilen bu uygulama, 28 Nisan 2010 tarihinde Apple tarafından satın alındı. 4 Ekim 2011 tarihindeyse Apple, Siri uygulamasını iPhone 4S’lere dahili olarak eklenmiş bir şekilde müşterilerin kullanımına sundu.

O günlerde henüz beta sürecinde olan yazılım, bugün Türkçe konuşabiliyor ve insanların hayatını kolaylaştırmayı sürdürüyor. Aradan geçen süre zarfında hem donanım, hem de yazılım anlamında mükemmel bir hale gelen iOS ise dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinin başını çekiyor.

Bertan Kılıç {Bertan Kılıç}

“iPhone 10 Yaşına Bastı” üzerine 3 yorum

  1. Gül dedi ki:

    Haberin başlığını görünce İphone 7 den direk 10a geçti sandım 😀

  2. Alp dedi ki:

    Tebrikler Iphone, ilerde alırız belki şu an öğrenciyiz Android takılıyoruz ama memnunum bundan da 🙂

  3. Furkan dedi ki:

    Apple ile beraber gelişen iPhone serisi, geleceğin teknolojik ürünleri arasında yerini koruyacak. iPhone serilerinin hiçbir zaman da yok olmayacağını da buraya not olarak ekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.