Reklam Alanı
İşletim sistemi nedir
Nedir? 2

İşletim Sistemi Nedir?

İşletim Sistemi Nedir?

 

İşletim sistemi bilgisayarımızın bütün aygıt, program vb. şeyleri bir araya getirip, düzene sokup çalıştırdığı bir yazılımdır. Bu yazılım olmadan bilgisayarda bulunan hiç bir şey çalışamaz.

İşletim sistemleri sadece bilgisayar değil saatler, beyaz eşyalar gibi aygıtlarda da bulunabilir.

Başlıca işletim sistemleri “GNU/Linux” “UNIX” “Vista” “Mac OS” “Windows”  bunlar olarak bilinir. Ancak 2005 ten sonra işletim sistemlerini 3 grupta inceleyebiliriz.

Windows

Microsoft firmasının ürettiği 1995 ten günümüze kadar olan süreçte en çok kendini geliştiren, en yaygın kullanılan işletim sistemidir.

UNIX

1969 yılında geliştirilmiştir. Bir çok cihazda çalışabilen bir metin tabanlı işletim sistemidir. Ardından geliştirilen LINUX, UNIX’in devamı değil sadece ondan bir parça yani türevidir.

Mac OS

 Kısaca Mac OS diye adlandırılan Macintosh işletim sistemi, Apple’ın kendi işletim sistemidir ve tüm Apple ekosistemindeki bilgisayarlar Mac OS işletim sistemi ile çalışmaktadır

Bertan Kılıç {Bertan Kılıç}

“İşletim Sistemi Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. bilal dedi ki:

    bilgisayarınızdaki programları komut etmek gibi işlemleri gerçekleştirebilmek için kullandığımız gelişmiş yazılım programlarıdır.

  2. Erdal dedi ki:

    Windows 98’den başladım 🙂 Windows server 2003 denedim sonra XP, 7, 8, 8.1 şimdi 10 kullanıyorum. Mac OS X Lion ve Yosemite sistemlerini de denedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.