Kripto Para Madenciliği Çevreye Zararlı mı?

Paylaş
 
Reklamlar
Reklamlar

Kripto Para Madenciliği Çevreye Zararlı mı?

Bitcoin ile başlayan dijital madencilik sektörü yeni bir yatırım aracı olarak görülmüş, birçok kişi bu alana yüksek oranda yatırımlar yaparak kazançlar elde etmeye başlamıştır. Dijital para birimi yine dijital ortamda bulunan madenlerin kazılması ile elde edilmekte. Güzel ve kazançlı bir alan olmasına karşın birçok kişinin yapılan madencilik işlemlerinin çevreye herhangi bir zarar meydana getirip getirmediğini öğrenmeye çalışmakta. Yapılan madencilik işlemleri sırasında bilgiler maksimum oranda güç tüketimi yapması ile birçok kişinin dikkatini çekmekte. 2017 yılı içerisinde sadece Bitcoin ve Ethereum madenciliği yaparken harcanan elektrik tutarının 50 terewatt olduğu ifade edildi. Bir başka gözden bakacak olursak Yunanistan gibi bir ülkenin 1 yıl içerisinde 55 terewatt elektrik harcamakta.

Dijital Para Madenciliği piyasasını %88 oranı ile Bitcoin ve Ethereum yönetmekte. Madencilik alanı içerisinde kazımlar blok zincirler üzerinden yapıldığından dolayı güç tüketimi oldukça fazla olmakta. Kripto para kazımı yapan ükeler arasında ilk sırayı %60 oranıyla Çin ele geçirmiştir. Çin’de yapılan kazı işlemlerinde kullanılan elektrik tamamen kömürle çalışan santrallerden elde edilmekte. Yıllık ortalama olarak 45 milyon ton karbondioksit atımı yapan bu tesisler ciddi oranda hava kirliliğinin meydana gelmesine neden olmakta. Türkiye ve Avrupa gibi ülkelerde daha çok sanayi bölgelerinde yüksek gelirim hatları üzerinde üretimler yapılmaktadır. Bitcoin’in 10 yaşına girdiğini, bu 10 yıllık süreç içerisinde 1 milyar dolardan fazla elektrik harcaması yaptığını söyleyebiliriz.Kripto Para Madenciliği Çevreye Zararlı mı?

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Reklamlar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Cs Go İndir

Teknolojice.com

Teknolojice.com

Teknolojice.com
www.teknolojice.com yurtdışı alışveriş fırsatlarını takip edebileceğiniz ve bununla ilgili ipuçlarını bulabileceğiniz bir sitedir. Herhangi bir ürün satışı yapılmamaktadır.. We are a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for us to earn fees by linking to Amazon.com, Amazon.de and affiliated sites. Amazon and the Amazon logo are trademarks of Amazon.com