Reklam Alanı
Teknoloji 1

Macbook İçin Doğru Bilinen Yanlışlar

Macbook İçin Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Türkiye’deki reklam politikalarının genellikle cep telefonu üzerine yoğunlaşması sebebiyle, Apple’ın çıkarttığı Macos işletim sistemine sahip bilgisayar pek bilinmiyor ve incelenmiyor. Buna bağlı olarak da bir çok yanlış, doğruların yerine geçerek büyük bir ön yargı oluşturuyor.

 

Apple’ın neredeyse her sene yeni model sunduğu Macbook Pro, MacbookAir modellerindeki bir çok özellik, Android ve iOS işletim sistemlerindeki farklılıklar sebebiyle kullanıcılar tarafından takip dahi edilmiyor. Bunun en önemli etkisi ise Windows işletim sistemlerinde olan program kurma ve bulma işlemlerinin Macos işletim sistemli bilgisayarlarda yapılamadığının düşünülmesi.

 

Steve Jobs’un çalışma prensipleri arasında yer alan en önemli özellik “içine kapanıklık” olarak tüm dünya tarafından bilinmekte. İlk yapılan Macintosh’larda kulaklık çıkışı ve USB girişlerinin dahi farklı olarak üretilmesi de bunun en büyük göstergesi. Lakin, hem Steve Jobs’un tüm dünyaya açılmayı başarması, hem de Apple marka ürünleri farklı alanlarda kullanmak isteyen insanların sayısının artması sebebiyle 2007 itibariyle üretilen bilgisayar, tablet ve cep telefonlarında bu prensibe yer verilmemeye başlandı.

 

Bu gelişme sayesinde öncelikle bilgisayarlarındaki harici USB giriş soketlerinde sayı artırıma giden Apple, zaman içerisinde Macbook Pro ve MacbookAir için çıkarttığı modellerde CD Rom, değiştirilebilir hard-disk, yükseltilebilir Ram gibi bir çok yenilik getirmeye başladı.

 

Donanımsal anlamda artık tamamıyla bireyselleştirilebilir olan Apple bilgisayarları, yazılımsa olarak da bu yolda ilerlemekte. Microsoft’un en sık kullanılan ve neredeyse tüm dünyadaki bilgisayar kullanıcılarının tercihi olan Office programları da lisanslı bir şekilde Apple bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Adobe firmasının sunduğu Photoshop, Dreamweaver, Illustrator, Indesign gibi programlarda yine Abode firmasından temin edilecek lisans sayesinde tüm Apple bilgisayarlarda kullanılabilmekte.

 

Bu bilgiler ışığında, çalışma ortamındaki düzene ve rahatlığa önem gösteren bilgisayar kullanıcılar için, gönül rahatlığıyla Apple marka bilgisayarları tavsiye edebilir, zorlanmadan kullanmaya alışacaklarını söyleyebiliriz.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“Macbook İçin Doğru Bilinen Yanlışlar” üzerine 1 yorum

  1. Gürkan dedi ki:

    Şuana kadar Macbook hakkında bildiğim tek şey Şahin (Tofaş) fiyatında olmasıydı sayenizde doğruları ve yanlışları öğrendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.