Reklam Alanı
Haberler 0

Milyonlarca Android Tehdit Altında!

Milyonlarca Android Tehdit Altında!

Android işletim sistemi ile ilgili haberler yine kullanıcıların canını sıkmış gibi görünüyor. Geçtiğimiz ay Dünya’nın en büyük mobil virüslerinden birisinin ortaya çıkması ile milyonlarca kullanıcıların bilgilerini tehlike atan platform hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Bu sefer hedefte bulunan uygulamaların daha çok dosya transfer sırasında kullanılan geliştirmeler olduğu iddia edilmekte.

Günümüzde en çok kullanılan mobil işletim sisteminin Android olması pek çok sıkıntılı durumunda gündeme gelmesine neden olmakta. Aktif olarak kullanılan binlerce uygulamanın tehdit içerdiğini dile getiren uzmanlar, bu programların oldukça yüksek açıklara sahip olduğu söylenmekte. Risk faktörlerinin oluşmasındaki temel nedenin uygulama yapımcılarının kişilerin telefonlarında özel olarak istediği erişim izinlerinden kaynaklandığı ifade ediliyor. Bu izinler ile ilgili araştırma yapan bir kurum toplamda 25,000 uygulamanın özel olarak incelendiğini, incelenen uygulamalardan yaklaşık 500 tanesi riskli açıklar tespit edildiğini ifade etmiştir.

Ortalama olarak 15 Milyondan fazla Android telefonun tehlikede olduğunu dile getiren araştırmacılar özellikle medya grubu için verilen izinler ile kullanıcıların birçok özel fotoğraflarının kolay bir şekilde ele geçirilebilir, rehber ve arama kaybı ele geçirilerek dinlenebilir olduğunu dahi ifade etmektedir. Özellikle mail uygulamalarının kapsamı dışında olan transfer işlemleri için kullanılan programların içeriğinde bulunan açıklar sayesinde birçok zararlı yazılımın entegre edildiğini söyleyebiliriz. Kullanıcılar, indirdiği uygulamaların izinlerine dikkat etmez ise önümüzde yıllarda birçok mağduriyetin oluşabileceği tahmin ediliyor. Google tarafından yapılan açıklamada ise yakın bir zamanda genel temizliğin başlayacağı ifade ediliyor.

{phantaso}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.