Reklam Alanı
Windows Linux Mac OS
Teknoloji 13

Neden Windows Kullanılıyor?

Windows, herkesin de bildiği gibi bir bilgisayar işletim sistemidir. Bu işletim sistemi, 1996 yılından bu yana bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemi olma ünvanını halen de elinde bulundurmaya devam etmektedir. Şuan için piyasada rakipsiz olarak görülen Windows’a, neredeyse her bilgisayar cihazında karşılaşmak mümkün. Bunun sebeplerini de sizlere aşağıda detaylı bir şekilde paylaştık.

Öncelikle Windows, sadece işleve değil tasarıma ve görsele de oldukça önem veren bir işletim sistemi. Dolayısıyla kodlama vb. işlemlerle uğraşmak istemeyen kitle, bu tür sade ve kullanışlı bir işletim sistemi tercih ederek hem bilgisayar kullanımını kolaylaştırıyor, hem de yaptığı işlemleri görsel olarak bizzat görüntüleyebiliyor. Şuan için piyasada Windows’un rakibi olabilecek en belirgin sistem Linux. Linux’un çalışma sistemi tamamıyla kod bilgisine dayalıdır ve kodlama bilgisi olmayan kişiler, Linux işletim sistemine sahip bir cihazı kesinlikle kullanamazlar. Örneğin Linux’ta bir klasöre girmek için kodlama türünü kullanmanız gerekir. Bunun yerine Windows sayesinde, açmak istediğiniz klasöre sadece Mouse’unuz ile çift tıklayarak açabiliyorsunuz. Açık kaynak kodlu yapısından dolayı piyasada çok sayıda Linux sürümü mevcut olup kullanım alışkanlığınıza göre istediğiniz işletim sistemini ücretsiz kurabilirsiniz. Bu arada son yıllarda Yabancı sürümlerden Ubuntu, Fedora, Backtrack ve yerli gururumuz olan Pardus gibi Linux sürümleri de Görsel ara yüzleri ile göz kamaştırmaktadır.

Alternatif olarak ise Apple’ın Macintosh işletim sistemi kullanılmaktadır. Kısaca Mac OS diye nitelendirilen bu işletim sistemi Windows’ta ki gibi görsel bir ara yüze ve Linux’taki stabilizeye sahiptir. Olay aslında çok basit hangi işletim sistemi olursa olsun aslında kullanımı çok basit. Windows sadece yaygınlığından dolayı bize dayattırılmış durumda. Dolayısıyla kodlama sıkıntısı ile uğraşmak istemeyen bir dünya için, Windows rakipsiz bir şekilde birinciliğe devam edecek gibi görünüyor.

 

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“Neden Windows Kullanılıyor?” üzerine 13 yorum

 1. Emre dedi ki:

  Windows bu konuda tekel marka gibi ilerlemeye devam ediyor. Hem kişisel bilgisayarlarda hem kurumsal olanlarda.

 2. Selim dedi ki:

  AÇıkçası ben zorunluluktan kullanıyorum .Yoksa programlar hem windows hem mac hemde linux a çalışacak yapıda olsalar hiç düşünmeden linuxa geçerim

 3. Eran dedi ki:

  Keşke pardus en azından windows yerine kullanılabilir bi kalitede olsa da yerli malı kullansak. Fakat durum böyleyken dayatılanı sırtlamak zorunda kalıyoruz.

  1. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

   Durum böyleyken derken? Ne gibi bir sorun yaşadınız Pardus ile?

 4. Serhat dedi ki:

  Windows uzun yıllardır hepiminiz kullandığı bir şey gerçekten kaliteli olduğu için en iyi ve performanslı olarak kullanılması daha güzel ve sağlıklı.

 5. Ömer dedi ki:

  Genelde çoğu pc windows yüklü geliyor bu yüzden çoğunluk windows kullanılıyor, ilk alışta kişinin tercihine bırakılsaydı belki farklı olurdu.

  1. Metehan dedi ki:

   Açıkcası sana PC ve Mac seçme hakkı veriiyor ama, tabii PC’de kendi istediğimiz bir işletim sistemini seçebilseydik Linux ve ailesi olabilirdi listede. Aslında fena da olmazdı.

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  “Örneğin Linux’ta bir klasöre girmek için kodlama türünü kullanmanız gerekir” ne demek madem bilmiyorsunuz bu konuları yazmayın. Onlarca Linux dağıtımının incelemesi ve Linux hakkında onlarca bilgi var biraz olsun okuyup yazdığınız şeylerin olmadığını, çoğu işlemin Windows’dan daha kolay olduğunu bilmenizi isterim.

 7. Veysel Erden dedi ki:

  5 sene önce Ubuntu ile Linux kullanmaya başladım son birkaç aydır Fedora kullanıyorum. Kurulumdan, kullanıma; kullanımdan video üretimine neredeyse hiçbir şey için “kod” kullanmıyorum. Terminal diye gördüğünüz şeyde de bir programlama dili ile kod yazılmıyor sadece belli başlı komutlarla paket yükleme/kaldırma/sistem güncelleme gibi işler yapılabiliyor. Dikkatinizi çekerim yapılıyor demiyorum, yapılabiliyor diyorum. Çünkü uzun zamandır Linux kullanan hiçbir günlük kullanıcısının terminal açmasına ihtiyacı bile yok. Her türlü günlük iş Windows’tan daha kolay ve nispeten daha güzel bir arayüzle (en azından özelleştirilebilir) normal insanlar gibi “mouse ile tıklayarak” yapılabiliyor. Örneğin soruyorum: Windows’ta kaç kişi uygulamasını, uygulamanın sitesine girip .exe dosyasını indirip onlarca reklam kurulumuna karşı temkinatla uğraşa uğraşa kurulum yapmak yerine Microsoft Store’a girip istediği 3. parti uygulamayı tek tıkla kurabiliyor? Pekala Linux’ta (Özellikle Snap’in önyüklü geldiği Ubuntu’da) kurulumu yaptınız ve fark ettiniz ki bütün donanım sürücülerinizi neredeyse sorunsuz çalışıyor. Bir şey kurmanıza bile gerek kalmadı. Peki devam edelim o zaman çalışma ortamını kuracağız şimdi. Spotify’ı indirmek için spotify.com’a girmek zorunda değilsiniz. Sol taraftaki dock’tan Ubuntu Mağazasını açıyorsunuz, arama butonuna tıklıyorsunuz, “Spotify” yazıyorsunuz ve Spotify’ı seçiyorsunuz. Sonra da “Yükle” tuşuna basarak yükleyebiliyorsunuz. Discord mu kurmak istiyorsunuz? Aynı şekilde. Steam mi kurmak istiyorsunuz? Aynı şekilde. Telegram, Skype, VLC, hiri, Android Studio, Firefox, Chrome, bir çok ofis ortamı, Plex, Brave… vs vs. ve Buradaki her şeyi:https://snapcraft.io/store sadece tek tıkla kurabiliyorken siz “Linux için kodlama bilmen lazım.” “Windows daha kolay” diyorsanız bence bu siteyi yayına kapatsanız daha iyi. Bu arada hiçbir kodlama dili de bilmiyorum.

 8. TEKNOLOJİİ dedi ki:

  Ulan bok gibi şey yazmışsın.
  Örneğin Linux’ta bir klasöre girmek için kodlama türünü kullanmanız gerekir.
  bu ne lan salak linuxda da klasöre girmek için çift tıklıyorsun git bi ubuntu indir kullan ondan sonra yaz. Hem cahilsin hem de bunu yayıyorsun. Windows oldukça yavaştır linux ise oldukça hızlıdır.

 9. İlker dedi ki:

  Yazı çok önceden yazılmış. Bir facebook gurubunda bir arkadaşın paylaşımı sonucu bu yazıyı okumuş bulundum. Bu yazıyı okuyan bazı kardeşlerimizin yanlış yönlendirme olmasın diye bu yorumu yapmış bulunmaktayım. Bu yazı tam bir komedi olmuş. Yazan kişi zerre kadar Linux bilgisi yok. Ne akla hizmet Linux ile kıyaslıyor anlamadım doğrusu. Yahu o kod dediğin şeyler komut. Aynı zamanda Linux’ta klasör açmak için grafik arayüzde kullanabilirsin. Linux komut satırından ibaret değil. Linux komut satırını da temel düzeyde kullanmak uzaya roket fırlatmak kadar zor değil(İroni) Ezberlesin önemli 20 komutu işlerini çabucak halledersin.Birde kod yazmak ile uğraşmayan windows kullanmıyormuş.Hikaye bu bir programcı windows işletim sistemi de kullanabilir doğal olarak. Kısaca kısadan hisse çok büyük bilgi yanlışları mevcut yazıda. Neden windows kullanılıyor sorusuna verilecek öyle güzel cevapların olduğu bu dünyada, yazar adeta gözlerimizi kanatmış. İster onaylayın ister onaylamayın gerçekler bunlardan ibaret

 10. Emre S*** dedi ki:

  Linux kullanmayan insan beyanı gibi duruyor bu yazı. Linux kullanmak için bir tane bile komut bilmenize gerek yoktur. Ama bazı temel kodları bilmek olayı fsha eğlenceli kılacaktır.
  Güncel sürümlerin bir çoğu arayüzleri sayesinde kolayca kullanmaya imkan tanımaktadır. Grafik ve bazı tekel yazılımlar dışında bir Linux’ta Windows’ta yaptığınız her şeyi yapabilirsiniz. Bir şans tanıyın.
  Bir şans tanımıyorsanız da kullanmadığınız şeyi kötülemeyin en azından.

  Linux rocks! Windows sucks!

 11. Root dedi ki:

  Anlatim cok hatali, kodlama bilmeden kullanilan bir cok dagitim var. Gui arayuze sahip. Sanki unix sunucu muamelesi yapmissiniz kimse kullanamaz diyerek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.