Reklam Alanı
Reklam Alanı
Windows Linux Mac OS
Teknoloji 1.732 6

Neden Windows Kullanılıyor?

Amazon Hediye Çeki
Amazon Hediye Çeki

Windows, herkesin de bildiği gibi bir bilgisayar işletim sistemidir. Bu işletim sistemi, 1996 yılından bu yana bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemi olma ünvanını halen de elinde bulundurmaya devam etmektedir. Şuan için piyasada rakipsiz olarak görülen Windows’a, neredeyse her bilgisayar cihazında karşılaşmak mümkün. Bunun sebeplerini de sizlere aşağıda detaylı bir şekilde paylaştık.

Öncelikle Windows, sadece işleve değil tasarıma ve görsele de oldukça önem veren bir işletim sistemi. Dolayısıyla kodlama vb. işlemlerle uğraşmak istemeyen kitle, bu tür sade ve kullanışlı bir işletim sistemi tercih ederek hem bilgisayar kullanımını kolaylaştırıyor, hem de yaptığı işlemleri görsel olarak bizzat görüntüleyebiliyor. Şuan için piyasada Windows’un rakibi olabilecek en belirgin sistem Linux. Linux’un çalışma sistemi tamamıyla kod bilgisine dayalıdır ve kodlama bilgisi olmayan kişiler, Linux işletim sistemine sahip bir cihazı kesinlikle kullanamazlar. Örneğin Linux’ta bir klasöre girmek için kodlama türünü kullanmanız gerekir. Bunun yerine Windows sayesinde, açmak istediğiniz klasöre sadece Mouse’unuz ile çift tıklayarak açabiliyorsunuz. Açık kaynak kodlu yapısından dolayı piyasada çok sayıda Linux sürümü mevcut olup kullanım alışkanlığınıza göre istediğiniz işletim sistemini ücretsiz kurabilirsiniz. Bu arada son yıllarda Yabancı sürümlerden Ubuntu, Fedora, Backtrack ve yerli gururumuz olan Pardus gibi Linux sürümleri de Görsel ara yüzleri ile göz kamaştırmaktadır.

Alternatif olarak ise Apple’ın Macintosh işletim sistemi kullanılmaktadır. Kısaca Mac OS diye nitelendirilen bu işletim sistemi Windows’ta ki gibi görsel bir ara yüze ve Linux’taki stabilizeye sahiptir. Olay aslında çok basit hangi işletim sistemi olursa olsun aslında kullanımı çok basit. Windows sadece yaygınlığından dolayı bize dayattırılmış durumda. Dolayısıyla kodlama sıkıntısı ile uğraşmak istemeyen bir dünya için, Windows rakipsiz bir şekilde birinciliğe devam edecek gibi görünüyor.

 

Amazon Hediye Çeki
Amazon Hediye Çeki

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“Neden Windows Kullanılıyor?” üzerine 6 yorum

 1. Emre dedi ki:

  Windows bu konuda tekel marka gibi ilerlemeye devam ediyor. Hem kişisel bilgisayarlarda hem kurumsal olanlarda.

 2. Selim dedi ki:

  AÇıkçası ben zorunluluktan kullanıyorum .Yoksa programlar hem windows hem mac hemde linux a çalışacak yapıda olsalar hiç düşünmeden linuxa geçerim

 3. Eran dedi ki:

  Keşke pardus en azından windows yerine kullanılabilir bi kalitede olsa da yerli malı kullansak. Fakat durum böyleyken dayatılanı sırtlamak zorunda kalıyoruz.

 4. Serhat dedi ki:

  Windows uzun yıllardır hepiminiz kullandığı bir şey gerçekten kaliteli olduğu için en iyi ve performanslı olarak kullanılması daha güzel ve sağlıklı.

 5. Ömer dedi ki:

  Genelde çoğu pc windows yüklü geliyor bu yüzden çoğunluk windows kullanılıyor, ilk alışta kişinin tercihine bırakılsaydı belki farklı olurdu.

  1. Metehan dedi ki:

   Açıkcası sana PC ve Mac seçme hakkı veriiyor ama, tabii PC’de kendi istediğimiz bir işletim sistemini seçebilseydik Linux ve ailesi olabilirdi listede. Aslında fena da olmazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.