Reklam Alanı
Teknoloji 0

Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) Kullanıldığı 6 Endüstri Dalı

Nesnelerin İnterneti’nin Kullanıldığı 6 Endüstri Dalı

 

Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisini kullanan 6 endüstri dalı bulunmaktadır. Bu teknolojiyi kullanmakta olan ve ilerleyen yıllarda Nesnelerin İnternet’ine çok daha gereksinim duyulacak endüstri dallarıdır.

Tarım

Nesnelerin interneti teknolojisinin sık kullanıldığı endüstri alanlarından bir tanesi tarımdır. 2015 yılında BI Intelligence tarımda kullanılmakta olan Nesnelerin İnterneti cihazlarının ulaştığı sayısının 30 milyon olduğunu, 5 yıl içerisinde bu sayının 75 milyonu bulacağı tahmin edilmiştir. Nesnelerin İnterneti teknolojisi sayesinde, tarımla uğraşmakta olan kişilerin bitkileri ve hayvanları hakkında bilgi toplayabilmesine yardımcı olmaktadır.

Sağlık

Nesnelerin İnterneti’nin sağlık sektöründe kullanılması yalnızca hastaların iyileşmesini kolaylaştırmakla kalmıyor, ayrıca hastaların memnuniyeti arttırılıyor ve hastanelerin kazançlarını arttırıyor.

Toptan Satış

Perakende sektöründe hizmet veren firmaların Nesnelerin İnterneti’nin kullanımı dağıtımı yapılmakta olan malların kontrolünden başlayarak müşteri deneyimlerinin gözlenebilmesine kadar pek çok alanda kullanılabilmektedir.

Ulaşım

Lojistikten toplu taşımaya kadar her türde ulaşımda Nesnelerin İnterneti’nin kullanılması mümkün olmaktadır. Örnek verirsek, gemiyle yiyecek taşımacılığı yapılıyorsa yiyeceklerin gemi içindeki durumları hakkında sürekli bir bilgi akılı sağlanabilmesi adına IoT sayesinde ulaşılabilmektedir. Nem, sıcaklık gibi gıdalara zarar verici etkenler denetim altına alınabilmektedir.

Enerji

Nesnelerin İnterneti’nin kullanımıyla enerji sektöründe yer alan firmalara da imkan sağlanmaktadır. Bu firmalardan birisi olan PG&E firması, IoT‘i kullanarak müşterilerinin enerji tüketimlerini ölçmektedir. Ölçümlerin sonucunda hem şirket müşteri hakkında çok daha sağlıklı bilgiler edinmiş oluyor, hem de müşteriler bilinçlendiriliyor.

Üretim

Açık ara olarak Nesnelerin İnterneti teknolojisinin en yaygın kullanıldığı endüstri dalı üretimdir. BI Intelligence‘in yayınladığı bilgilere göre 2015 yılında üretim sektörü bazında Nesnelerin İnterneti teknolojisine yapılan harcamalar 29 milyar dolardır ve bu rakamın 2020 yılında 70 milyar doları bulacağı tahmin edilmektedir. Üretim alanında Nesnelerin İnterneti’nin tercih edilmesinin esas nedeni, bu alanda ölçüm yapmakta olan pek çok cihazın bulunmasıdır.

 

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.