Reklam Alanı
Pokemon GO 0

Pokemon Go Terimleri

Pokemon Go Terimleri

Pokemon GO sanal gerçeklik oyunu son zamanlarda insanlar arasında ortak bir nokta oldu. Öyle ki dünya üzerinde milyonlarca kişi bir arada Pokemon avına çıkıyor ve buluştukları yerlerde bunları dövüştürebiliyorlar. Buna bağlı olarak birbirleri ile yarış ve savaş başlıyor. Pokemon GO oyunununun dili İngilizce olduğu için bir oyuncu burada yer alan Pokemon GO terimleri’nin anlamlarını bilmemektedir. Bizde bu amaca hizmet etmesi açısından sizlere Pokemon GO terimleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

NEARBY

Bu özellik çevrenizde bulunan Pokemonların size ne kadar yakın olduğunu gösterir. Bu bölüme tıkladığınızda ekranda gördüğünüz Pokemonların alt tarafında 3,2,1 şeklinde ayaklar göreceksiniz. Uzaklık derecesine göre sayılar büyükten küçüğe doğru gitmektedir. Yani; 3 adım çok uzak olduğunu, 2 adım yakın olduğunu ve 1 adım da daha yakın olduğunu simgelemektedir.

POKESTOP

Bu terim oyun içinde oldukça önemli noktaların simgesidir. Buralarda bulunan PokeStop bölümü ile Poke Ball, Poison, Revive, Razz Berry, Great Ball ve Egg gibi itemleri toplayabilirsiniz. 5 dakika geçtikten sonra tekrardan buraya gelebilir ve bu itemleri tekrardan toplayabilirsiniz.

GYM

Bu terim Pokemon GO oyununun savaş bölgelerini temsil etmektedir. Buralarda bulunan 3 farklı renk takımları ile savaşlara katılabilirsiniz. Mystick, Valor ve Instinct takımları bulunmaktadır. Bunlar sırayla; Mavi, kırmızı ve sarı rengi temsil etmektedir. Burada herhangi bir rengi seçebilir ve takım arkadaşlarınız ile farklı rengin oyuncusuna saldırabilirsiniz. Gerçekten eğlencenin adreslerinden biridir.

POKEDEX

Bu terim Pokemon GO oyununda aktif ve kullanılabilir halde olan Pokemonların sayılarını göstermektedir. Aynı zamanda sizlerin yakalamış olduğu Pokemonları da gösterir. Burada daha önce karşınıza çıkan Pokemonlar ile kaç kez karşılaştığınızı, kaç tane yakaladığınızı da görebilirsiniz.

SHOP

Bu bölüm oyunun içinde ihtiyaç duyacağınız bazı itemlerin para ile satıldığı yerdir. Buradan gerek duyduğunuz her şeyi alabilme imkanına sahipsiniz.

POKEMON

Oyun menüsünde bulunan Pokemon bölümü gerçekten de en çok kullanacağınız seçeneklerden biridir. Burada sahibi olduğunuz tüm Pokemonları görebilirsiniz. Bu bölümde bulunan Pokemonların üzerine tıklayarak birçok işlem yapabilirsiniz. Bunlardan bazıları; Evolve, Power Up ve Transfer işlemidir.

CANDY

Pokemon yakaladığınız zamanlarda kazandığınız şeker miktarını temsil eden terimdir. Aynı zamanda profesöre transfer işlemi yaparak da şeker kazanabilirsiniz ve burada görebilirsiniz.

STARDUST

Yakalamış olduğunu Pokemonları ve Gym arenalarından sahip olduğunuz Pokemonlar sayesinde bu puan türünü kazanırsınız. Stardust oyun içinde birçok önemli işleve sahiptir. Bu puanlar ile prefesöre transfer işlemi yapabilir, Pokemonları Evolve edebilir veya Güç geliştirici (Power Up) ile Pokemonlarınızı geliştirebilirsiniz. Her yakalamış olduğunuz Pokemondan genellikle 100 Stardust elde edersiniz ve bu Stardustları biriktirebilirsiniz.

POWER UP

Bu işlem Pokemonların gücünü ve canını geliştiren işlemi ifade eden terimdir. Power Up yapabilmek için öncelikli olarak şekere ve Stardusta ihtiyacınız olacak.

EVOLVE

Şeker yardımı ile Pokemonlarınızı geliştirmeye ve evrim geçirmesine Evolve denmektedir.

TRANSFER

Bu işlem yardımı ile elinizde fazladan Pokemon varsa bunu verip bir miktar şeker kazanabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var

Elinizde bulunan en yüksek CP’ye sahip Pokemonu değil de en düşük CP’ye sahip olanını transfer etmelisiniz. Bu sayede güçlü olanları korumuş olursunuz.

POKE BALL

Poke Top anlamına gelen bu terim oyuna ilk başladığınızda verilen toptur. Bu top sayesinde Pokemon yakalayabilir ve kendinizi geliştirdikçe toplarınızı da geliştirebilirsiniz. Bu topa ilk başlayanların çok fazla ihtiyacı olabilir. Aynı zamanda market seçeneğinden temin edebilirsiniz. Poke Toplarınızı fırlatıp yakalamak istediğiniz Pokemonların üzerinde renkli daireler çıkmaktadır. Bu daireleri göremiyorsanız Poke Topların üzerine parmağınızı basılı tutmalısınız. Görmüş olduğunuz bu renk kırmızı ise çok zor yakalanan, sarı ise orta derecede yakalanan, yeşil ise kolay yakalanan Pokemonu işaret etmektedir.

GREAT BALL

Poke Ball’ın bir diğer gelişmiş versiyonu olan Great Ball yakalama oranınızı artırmaktadır. Bu topları kullanabilmeniz için öncelikle gelmeniz gereken asgari seviye 12’dir. 12. seviyeden sonra aktif olur ve daha zor yakalayabildiğiniz Pokemonları bu toplar sayesinde daha kolay bir şekilde yakalayabilirsiniz.

INCENSE

Bu itemi aktif ettiğinizde etrafınızda hoş bir çekim alanı oluyor ve 30 dakika süre kadar birçok Pokemon yanınıza geliyor. Bu sayede çok daha fazla Pokemonu bir arada görebilir ve istediğinizi yakalayabilirsiniz. Böylelikle daha kolay level atlayabilirsiniz.

LURE MODULE

Bu özellik tıpkı Incense’ye benziyor ancak ondan biraz daha etkisiz diyebiliriz. Öyle ki bu item sayesinde etrafınıza güzel kokular yayıyorsunuz ve yarım saat boyunca birçok Pokemonu kendinize çekiyorsunuz. Bu sayede daha kolay level atlayabiliyor ve çok daha fazla Pokemona sahip olabiliyorsunuz. Oyunun en sevilen itemlerinden biridir bu. Aynı zamanda bu itemi PokeStop’ların üzerine koymanız gerekiyor.

RAZZ BERRY

Bu özellik Pokemonların yakalanışını daha da kolay hale getiriyor. Öyle ki Razz Berry işlemi ile yakalamak istediğiniz Pokemonlara meyve yediriyorsunuz ve topa girişlerini daha kolay hale getiriyorsunuz. Böylece Pokemonlar size karşı bir ilgi duyuyor ve topa giriyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise her meyve bir atış hakkı veriyor. Eğer tutturamazsanız tekrar atmak için bir daha meyve yedirmelisiniz.

LUCKY EGGS

Bu item sizlere Pokemon yakalama aşamasında daha fazla XP kazandırır. Böylece daha kolay seviye atlayabilir ve isteğinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

REVIVE

Bu item ölmüş olan Pokemonları diriltir. Revive’ye PokeStop’lardan çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yanınızda bir miktar bulundurmak gerekir.

MAX REVIVE

Ölen Pokemonları diriltir ve canlarını yükseltir. Oldukça önemli bir itemdir.

EGG INCUBATOR

Bu özellik yumurtaların kırılması işlemini görmektedir. PokeStop bölgelerinden elde ettiğiniz yumurtaları Incubator içerisine koyabilir ve biraz yürüyerek kırılmalarını sağlayabilirsiniz. Pokemon bölümünde bulunan Eggs bölümüne geldiğinizde sahip olduğunuz bir yumurtayı seçin ve Incubator işlemine başlayın.

POTION

Savaştırdığınız Pokemonların canları gittiğinde Potion ile tekrardan yenileyebilirsiniz. Bu özellik Pokemonlarınıza 20 HP yüklemektedir.

SUPER POTION

Tıpkı Potion’un özelliği ile aynı işleve sahiptir. Yalnızca yüklediği can miktarı biraz fazladır

50 HP. 10. seviyeye geldiğiniz itibaren kullanmaya başlayabilirsiniz.

HYPER POTION

Diğer iki türü olan Potion ve Super Potion’dan daha fazla can yükler. Yenilediği HP miktarı

200. 15. levelden sonra kullanıma açılacaktır.

DODGE

Bu özellik ile rakibinizin yapmış olduğu saldırılardan kurtulabilirsiniz. Bunun için elinizi ekran üzerinde sağa ve sola olmak üzere hareket ettirmelisiniz.

JOGGER

Bu terim yürümüş olduğunuz yolu kilometre cinsinden gösteren bir bölümdür.

KANTO

Pokedex’e kaydetmiş olduğunuz tüm Pokemonların sayısını göstermektedir.

SCIENTIST

Evolve edilen Pokemonların sayısını gösteren bir oyun terimidir.

BREEDER

Kırılan yumurtaları miktar olarak göstermektedir.

COLLECTOR

Daha önce kaç adet ele geçirdiğiniz Pokemon varsa bu bölümde sayısına ulaşabilirsiniz.

BACKPACKER

Gitmiş olduğunuz farklı PokeStop merkezlerinin sayısını belirtir.

FISHERMAN

Yakaladığınız magikarp sayısını gösterir.

ACE TRAINER

Daha önce almış olduğunuz Gym’lerde yaptığınız trainer sayısını göstermektedir.

BATTLE GIRL

Kazanılan Gym savaşlarının sayısını belirtir.

YOUNGSTER

Yakalanan Rattata sayısına hitap eder.

FAIRY TALE GIRL

Fairy Pokemonu yakaladıysanız bunların sayısını burada görebilirsiniz.

PHYCHIC

Yakalanan sayko Pokemonlarının sayısını göstermektedir.

ROCKER

Oyun içerisinde bulabileceğiniz Pokemonlardan olan Elektrik tipindekilerden kaç tane yakaladığınızı gösterir.

GARDENER

Yakalanan çim Pokemonu sayısını gösterir.

SWIMMER

Baktığınız ana kadar toplamda yakalanan su Pokemonlarının sayısını gösterir.

KINDLER

Tüm zamanlarda yakalamış olduğunuz ateş Pokemonlarının sayısını gösterir.

DEPOT AGENT

Çelik Pokemonlarından yakalamış olduklarınızın sayısını gösterir.

BUG CATCHER

Böcek Pokemonu yakaladıysanız ve sayısını merak ediyorsanız bu bölüme bakabilirsiniz.

HIKER

Kaç tane kaya Pokemonu yakaladıysanız onların sayısını görebileceğiniz yerin adı Hiker’dir.

RUIN MANIAC

Daha önce yakaladığınız yer Pokemonlarının sayısını gösterir.

PUNK GIRL

Oyuna başladığınızdan itibaren yakalamış olduğunuz zehir Pokemonlarının sayısını bu bölüm niteler.

BLACK BELT

Dövüşen Pokemonlardan kaç tane yakaladığınızı gösteren bölümdür.

SCHOOLKID

Bu bölüme baktığınız ana kadar kaç adet normal Pokemon yakaladıysanız burada görebilme imkanınız vardır.

BIRD KEEPER

Kaç tane uçan Pokemon yakaladıysanız burada sayısını görebilirsiniz.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.