Reklam Alanı
Pokemon Go
Pokemon GO 0

Pokemon Go Türkiye

Pokemon Go Türkiye

Geçtiğimiz günlerde oyuncuların beğenisine sunulan Pokemon Go ile yeniden hayatımıza giren savaşçı canavarlar bu kez artırılmış gerçeklik yaklaşımıyla bir oyundan çok daha fazlasını vadediyor. Henüz belli ülkeler için sunulmuş olsa da ülkemizde Pokemon severlerin merakla beklediği oyunun indirilip oynanması çeşitli yöntemlerle mümkün oluyor. Hayranlarının bir araya gelmesiyle Pokemon Go Türkiye grupları kuruluyor, canavarlar ve oyun tüyoları hakkında paylaşımlar yapılıyor.

Oyunun gerçek hayatla bir araya getirilmesi ve eğitmen karakterinin hareketi için telefonun fiziksel olarak hareket ettirilmesinin gerekmesi eğlenceli anlar yaşanmasına neden oluyor. Şehirlerin önemli mekanlarında ellerinde telefonla vahşi pokemonların peşinde gezen insanlar komik görüntüler oluşturuyor. Türkiye’de özellikle camiler, toplu eğlence alanları, alışveriş merkezleri, meydanlar gibi önemli yerlerde pokemonların bulunması ve yakalanması daha kolay oluyor. Sosyal medyada yapılan paylaşımlar sayesinde oyun içindeki özel mekanlar PokeStop ve Gym noktaları takipçilerle paylaşılıyor, yeni canavarların koleksiyona eklenmesi mümkün oluyor. Bazı canavarların yaşam alanları bazı şehirlerle örtüşmediğinden şehirlerarası yolculukların da yapılması muhtemel görünüyor.

Pokemon Go ülkemiz için henüz yeterli bir içerik sağlayamadığından sunucu bağlantı problemleri yaşanabiliyor. Kısa zamanda bu tür sıkıntıların üstesinden gelineceğini belirten yapımcılar Pokemon Go Türkiye oyuncuları için de kaliteli bir deneyim sunma çabası içinde olduklarını gösteriyorlar. Şimdiden milyonlarca cihaza resmi kanaldan kurulmuş olan oyun, gayri resmi yolla kurulmuş olanlar da hesaba katıldığında tahmin edilenin üstünde ve hatta çılgınlık seviyesinde rağbet görüyor.

Pokemonları yakalamak için yöntem geliştiren oyuncular bu bilgileri takipçileriyle paylaşıyor. Geçtiğimiz bayram tatilini de fırsat bilen Pokemon Go fanları dağ bayır demeden canavar avına çıkıyor. Bir eğitmenin paylaşımlarında cihazının şarjı bittiği için durmak zorunda kaldığından yakınması durumun eğlenceli olup olmadığı konusunda kuşkulara neden oluyor.

Türkiye’de geçmişte de yaşadığımız bazı oyunların yasaklanması hadisesi, oluşabilecek karmaşa düşünüldüğünde Pokemon Go için de mümkün görünüyor. En azından ebeveynlerin çocuklara bu oyunu kendi kontrolleri altındayken oynamalarını sağlamaları konusunda uyarılarda bulunmak gerekiyor. Zaten 9 yaşından küçüklerin oynaması için uygun görülmemiş olan uygulama, artırılmış gerçekliğin büyüleyici etkisiyle Türkiye’de istenmeyen olayların da yaşanmasına neden olacağa benziyor.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.