Reklam Alanı

Root Nedir Ve Nasıl Atılır?

Root Nedir Ve Nasıl Atılır?

Root kelimesi terimsel olarak Android işletim sisteminde kullanıcı yetkilerini almaya root denir. Telefondaki bütün yetkileri elinize alıp istediğiniz tüm değişiklikleri yapmanızı sağlar. Firma cihazı üretirken telefondaki tüm yetkileri kullanıcıya vermez, bu kısıtlamaların mutlaka var olması gereklidir. Cihazların kolay kolay bozulmaması için yapılan bu kısıtlamaları bir nevi virüs koruması olarak da görebiliriz. Biz de telefonu root ederek bu kısıtlamaları kaldırıyoruz. Root çok tehlikeli bir işlem değil. Peki root işlemi yaparak ne gibi bir fayda sağlayabiliriz?

Root İşleminin Faydaları

Uygulama içerisindekiler dahil her türlü reklamı kaldırabiliriz. Telefonun sistem uygulamalarını da kaldırabilirsiniz fakat dikkatli olmalısınız. Root işlemlerinin her biri risktir. Cihazınızın garantiden çıkma ihtimali vardır. İşlemci frekansını arttırabilir, kulaklık sesini arttırabilir, ekran parlaklığını değiştirebilirsiniz fakat bunlar risktir ve telefonu zorlamaktır. Arayüz değiştirebilirsiniz.

Root  yetkisiyle ekran videoları kaydedebilirsiniz. Örneğin bir programın kişilerinize erişmesini engelleyebilirsiniz. Olumsuz yönlerine göz atarsak güncellemeler otomatik olarak gelmez. Root modundan çıkarıp güncelleyip tekrar root menüsü yüklemeniz gerekmektedir. Yapılan ayarlar donanımlarınıza örneğin ekran ve kulaklığa zarar verebilir. Telefonunuz hiç açılmaz hale gelebilir. Chipler yanabilir. Telefona ve yazılıma meraklı insanlar bu işlere girmeden önce mutlaka iyi araştırma yapmalı ve cihazını tehlikeye atmamalıdır. Peki root nasıl atılır?

Root Nasıl Atılır ?

Google’a mygun yazın ve ilk çıkan siteye girin. Bu sitede çıkan butona tıkladıktan sonra root programı inmeye başlayacaktır. İndirme tamamlandıktan sonra telefonunuzu yeniden başlatın ve açtığınızda indirilenler klasöründen root programını yüklemeye başlayın. Yüklendikten sonra telefonunuzda bir süre donmalar olacaktır fakat bunlar olağan kasılmalardır. Telefonunuzun tüm ayarlarına erişebileceğinizin ve hangi ayarları değiştirmemeniz, cihazınızın kullanılabilirliğini bozmamak ve çöpe gitmesini engellemek adına hangi dosyaları silmemeniz gerektiğinin bilincinde olarak root işlemine başlamanızı tavsiye ederiz.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.