Reklam Alanı
Haberler 0

Rootlu Cihazlara Google Play Engeli!

Rootlu Cihazlara Google Play Engeli!

Android işletim sistemine sahip telefonlar, genel olarak günümüzde yazılımlarının dışında müdahale edilmiş Rootlu sistemler kullanmaktadır. Rootlu telefonların güvenilir olmadığı gerekçesi ile geçtiğimiz günlerden itibaren birçok uygulama desteklerini çekmekte idi. Başta Netflix olmak üzere birçok uygulama Root içerikli telefonlara indirilemiyordu. Bunun sebebi araştırıldığında ise bambaşka nedenler ortaya çıktı.

Rootlu sistemler genel olarak kullanıcılara özgün deneyimler sunmaktadır. Bu sistemler ile geliştiricilerin müdahalesine maruz kalmadan kullanım olanağı bulmak uygulama geliştiricileri tarafından güvenilirsiz olarak listelenmektedir. Telefon üreticileri de bu duruma tepki sunmak amacı ile Root yüklenen telefonların garanti işlemlerini devre dışı bırakmaktadır. Eğer daha önce Root deneyimi yaşamamızsanız telefonun kullanılamaz hale gelmesine dahi neden olmaktadır. Bu sistemin kullanılmasına neden olan sistemin ise bazı özel uygulamaların Google Play içerisinde sadece Rootlu telefonlara sunuluyor olmasıdır.

Son zamanlarda Google, birçok politikaları üzerinde değişiklikler meydana getirmektedir. Bu durumundan nasibini alan Rootlu cihazlar artık uygulama indirmelerden mahrum kalacak gibi görünüyor. Google Play desteği sunulmasa da kullanıcılar birçok uygulama ihtiyacını İnternet üzerinden sağlayabilmekte. Bu uygulamaların bir bölümü ihtiyaçları karşılasa da bir bölümü içerisinde yer alan virüsler telefonun işletim sistemini bozduğu gibi kişisel verilerin de korumasız hale getirerek sistemlerin işlem dışı kalmalarına neden olmakta. Bu nedenden dolayı artık yakın bir zamandan itibaren tüm Rootlu cihazların Play Store içerisinden uygulama indirmeleri engellenecek.

{phantaso}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.