Reklam Alanı
Teknoloji 1

Şarj Canavarı Çip

Telefonlarımız vazgeçemeyeceğimiz, yanımdan hiç ayıramayacağımız arkadaşlarımız olmaya başladı.Nereye gidersek gidelim, onunla beraber gidiyoruz.Bir an olsun yanımızdan ayrıldığı zaman gözlerimiz onları arıyor.Hele bir de şarjı bitti mi yüzümüzden düşen bin parça oluyor.Şarja takıyoruz ve geçmeyen zamanlar bizim için başlamış oluyor.Artık bu zamanlar tarih olabilir.

professor-rachid-yazami-his-smart-chip

Araştırmacıların ürettiği bir akıllı çip ile telefonlar 10 dakika gibi kısa bir sürede şarj olacak.Küçücük bir çip sayesinde bizi tüm dertlerimizden kurtarabilecek bu araştırma Nanyang Teknoloji Üniversitesi‘nde yapıldı.Batarya üzerinde yapılan küçük oynamalar ile şarj etme süresini 10 dakikaya indirebilecek. Yapılan çipin küçük bir boyutta olması bataryaya daha kolay entegresini sağlıyor.Eğer yapılan araştırmalar sonuçlanır da tüm bataryalarda verim elde edilirse,çok kısa bir işlem ile bataryalara entegre edilen çip hayatımızı kolaylaştıracak.

Çip hakkında bir açıklamada bulunan ekibin başındaki isim Rachid Yazami: ”Bu çip, 5 yıllık bir çalışmamızın ürünü. Hedefimiz, bataryaların şarj süresini olabildiğince düşürmek. Ancak akıllı çipin sağladığı özellik sadece bu değil. Çip bataryanın şarj süresini düşürürken aynı zamanda son dönemlerde sıkça karşılaştığımız şişme, yanma, patlama gibi durumların da önüne geçecek. Akıllı çip, bataryanın en uygun ve hızlı şekilde şarj olmasını sağlayacak. Günümüzde oldukça ender olsa da lityum iyon pillerde şişme ve yanma durumu söz konusu. Bizim önceliğimiz bu sorunu tamamen ortadan kaldırarak, rekor bir şarj süresi sunmak” şeklinde bir açıklama yaptı.

İlerleyen yıllar öyle gösteriyor ki artık prize uzanmak için çektiğimiz sıkıntılar son bulacak.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

“Şarj Canavarı Çip” üzerine 1 yorum

  1. chipset dedi ki:

    Bir hayli zamandır araştırdığım konuydu teşekkürlerimi sunarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.