Reklam Alanı
Teknoloji 0

Silinen Dosyalari Geri Getirme

Silinen Dosyalari Geri Getirme

Bilgisayar kullanırken çaresiz kaldığımız durumlardan biridir yanlışlıkla bir dosyayı silmek. Eğer sildiğimiz dosya internette mevcutsa tekrar indirebiliriz fakat sadece bizde mevcut olan bir dosya ise ne yapmalıyız. Bu tarz bir durum hemen hemen herkesin başına en az bir kere gelmiştir. Genelde bu tarz durumlardan silinen dosyayı geri getirme programları sayesinde kurtulmuşuzdur. Peki en iyi silinen dosyaları geri getirme programları nelerdir?

Power Data Recovery İle Dosya Kurtarma

Şimdi sizlere Power Data Recovery’yi anlatacağız. Bu programı indirdikten sonra bilgisayarınıza yükleyeceksiniz. Programı açtıktan sonra karşınıza gelen quick scan seçeneği ile sildiğiniz dosyaları geri getirebilirsiniz. Bu seçeneği seçtiğinizde karşınıza bilgisayarınızdaki sürücülerin listesi gelecektir. Sildiğiniz dosya C ve D sürücülerinden hangisinde ise o sürücüyü programda seçmelisiniz. Fakat sürücüyü seçmeden önce tarama yapabilmeniz için programı lisanslı hale getirmelisiniz. Registration butonuna basıp bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sınırsız olarak programı kullanabilirsiniz. Lisans işlemini tamamladıktan sonra sürücülerin olduğu menüyü açıp sildiğiniz dosyanın bulunduğu sürücüyü seçerek scan butonuna basınız. Tarama işlemi bittikten sonra sildiğiniz fotoğraflar veya dosyalar burada listelenecektir. Listelenen dosyalardan hangisini geri getirmek istiyorsanız seçip save butonuna basın ve işleminizi gerçekleştirin.

Recuva Sayesinde Silinen Dosyaları Kurtarma

Bir diğer program olan Recuva’yı tanıtacağız. Bu programı indirdikten sonra dosya konumunu aç seçeneği ile programı açınız. Açılan Recuva sihirbazı ekranında resimler, müzikler, belgeler ve diğer dosyalar gibi seçenekler çıkacaktır. Geri getirmek istediğiniz dosyayı seçtikten sonra “dosyalar neredeydi?” şeklinde bir kısım açılacaktır. Burada seçmeniz gereken seçenek dosyanın silindiği kısımdır fakat gerçekten emin değilseniz “emin değilim” seçeneğini seçmeniz yararınıza olacaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra derinlemesine tarat kutusu karşınıza çıkacaktır. Eğer bu kutuyu seçerseniz işlem 1,5-2 saat kadar uzayabilir fakat sildiğiniz dosyayı geri getirmek için olasılığınız artacaktır. Bu kutuyu seçmezseniz ise işlem sadece 1-2 dakika kadar sürecektir. Tarama bittikten sonra karşınıza sildiğiniz dosyalar gelecektir ve geri getirmek istediğiniz dosyanın yanındaki butonu seçerek kurtar butonuna basabilirsiniz.

Cüneyt Kılıç {Cüneyt Kılıç}

1982 Berlin Doğumluyum,bilgisayar ile tanışmam 1988 yılında babamın Euro PC von Schneider alması ile oldu. O zamandan bu zamana teknolojiyi sevmiş ve günlük hayatta aktif kullanan birisiyim.www.Teknolojice.com sitesini kurma amacım günlük hayat'da da severek yardımcı olduğum ve paylaştığım konuları herkes ile paylaşabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.